Přejít k hlavnímu obsahu

Naděje

Láska k přírodě dovedla paní učitelku základní školy k podnikání. Nejprve vyráběla bylinné tinktury v laboratoři a nyní má pro svoji výrobu vlastní zázemí. Podívejte se na příběh paní Podhorné, majitelky společnosti Naděje.

Přehrát video
  • Mgr. Jarmila Podhorná

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Celý život mě zajímalo vše, co může pomoci lidskému organismu. Shromažďovala jsem informace, dělala si závěry, studovala přírodní medicínu a v době, kdy jsem přišla do důchodového věku, jsem chtěla jednak některé poznatky lidem předat a dělat něco konkrétního, co by jim při prevenci a řešení zdravotních problémů mohlo pomoci.
Jak jste začal/a podnikat?
Při přednášce Ing. Janči mne zaujala jeho věta „kdyby někdo dělal tinktury z bylin, vyrobil by něco lepšího, než jsou ty drahé dovozové." Přetvořila jsem si sklep v rodinném domku a udělala z něj takovou výrobní laboratoř a zkoušela byliny zpracovat a dále zkoušet, zda fungují. Když jsem viděla, že moje cesta je správná, tak jsem ve svém úsilí pokračovala.
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
Prvně to byly začátky výroby ve sklepních prostorách, dále pronajaté prostory na zdravotním středisku a postupně budování kvalitního zázemí pro výrobu. Důležité při této činnosti byly dva okamžiky, které ovlivnily rozvoj. První bylo zjištění, že tinktura z pupenů topolu pomáhá při řešení boreliózy v organismu. Další bylo objevení kapitoly o gemmoterapii v herbářích. Gemmoterapie je přírodní léčba nemocí pomocí výtažků z pupenů. Prostředky ze zárodečných tkání pupenů, klíčků mají regenerační účinky na organismus. Jako první u nás jsem začala gemmoterapeutika vyrábět.
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
Výroba tinktur z těl rostlin, výroba gemmoterapeutik, výroba kosmetických prostředků doplňujících vnějším použitím řešení zdravotních problémů.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Je několik problémů:
a) Vytvoření zázemí pro výrobu
b) Získání povolení k výrobě Ministerstvem zdravotnictví
c) Informovanost obyvatel o možnosti využití prostředků přednáškami, rozhlasovými a televizními pořady
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Vytvořením výrobního zázemí i rostlinným materiálem (zahrada pro pupeny - ojedinělá na světě). Informovat občany ČR i SR vydáním literatury o těchto prostředcích. Získání trhu v okolních zemích. Vybudování managementu pro budoucnost.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil/a?
Největším úspěchem je rozhodně vytvoření celého komplexu pro rozvoj výroby i obchodu a vytvoření zázemí a uvedení prostředků do oběhu. Dále sledování jejich účinků a vytvoření poradenské sítě.
Musel/a jste podnikání něco obětovat?
Obětovala jsem čas, z části i rodinné vztahy a ztrátu soukromí.
Čím se při své práci řídíte?
Že nic není zadarmo a že hlavním mým bohatstvím jsou lidé, kterým chci pomáhat.
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Další studium přírodních zákonů a možnosti pomoci lidem, dále přednášková činnost.
Jak jste financoval/a rozvoj Vaší firmy?
Všechny zbudované prostory pro výrobu, přednášky, zahrady jsme vybudovali samofinancováním, jen na část výrobního prostoru jsme dostali dotace z EU.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal/a člověku, který se chystá začít podnikat? (buďte prosím konkrétní)
Aby našel cíl, který by ho naplňoval natolik, že by překonal překážky podnikání.