Přejít k hlavnímu obsahu

PEMAK, s.r.o.

Pavel Mencl začínal jako řidič limuzín. Po čase dal v práci výpověď a přijal nabídku svého otce, aby převzal vedení rodinné firmy. Sázel na inovace, budování dlouhodobých vztahů s partnery a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. V současnosti je z něj spolumajitel úspěšné společnosti, která vyvíjí a dodává technologie pro výstavbu a údržbu silnic. Podívejte se na další unikátní podnikatelský příběh.

Přehrát video
  • Pavel Mencl

Co v pořadu nezaznělo

Co vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Ještě při škole jsem měl pracovní poměr u firmy, která zajišťovala přepravu hostům luxusního hotelu. Dělal jsem tu práci na 100 %, a proto jsem vozil i důležité hosty – známé umělce, byznysmeny a další úspěšné lidi. Hodně mě inspirovali svými úspěchy. Po krátkém čase jsem si uvědomil, že jako řidič limuzíny nikdy nebudu s podobnými lidmi jednat o obchodě. Tak jsem dal výpověď a začal přemýšlet o tom, v čem bych se chtěl realizovat.
Jak jste začal podnikat?
Táta v té době přestával vyvíjet svou činnost ve vlastní firmě, nechal se zaměstnat a nabídl mi, jestli bych ve firmě nechtěl pokračovat.
Jaká je historie Vaší firmy? A jaké okamžiky v její historii byly nejdůležitější?
Od roku 2000 se otec zabýval prodejem použitých strojů. V době, kdy odcházel, firmě silně konkuroval internet, kvůli kterému dokonce ztratila část své klientely. Důležité bylo rozhodnutí specializovat se na určitou oblast trhu, vybrat si nejlepší partnery a ucelit nabídku založenou na vlastním průzkumu trhu. A samozřejmě začít pracovat na dlouhodobých obchodních vztazích.
Jaká jsou specifika podnikání ve vašem oboru?
Jedná se o technologie, které pomáhají při výstavbě a údržbě silnic. Není to obchod s elektronikou, takže se často jedná o dlouhodobě zaběhnuté procesy. Je nutné hledat v jednotlivých procesech možnosti vylepšení a podle toho vybírat své dodavatele. Také je nezbytné sledovat současný stav a evropský i celosvětový trend v oboru.
Co je na vašem podnikání nejtěžší?
Nejtěžší je přijmout boj s časem. Jde o to, že i když pospojujete nějaké úspornější řešení, často narazíte na řadu starých norem, které vám prosazení nové technologie brzdí.
Jak nyní vidíte budoucnost Vaší firmy?
Vidím ji velmi dobře, daří se nám dodávat na trh užitečné technologie.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak poučil?
Za největší podnikatelský úspěch považuji to, že se nám daří rozvíjet důvěru zahraničních partnerů a navazovat další kontakty pro spolupráci. Na druhou stranu jsem se poučil, že je dobré být v každém podnikání opatrný na to, s kým spolupracujete.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Snad jen osobní čas. Doufám.
Čím se při své práci řídíte?
Hlavně nevymýšlet lopatu, kterou neuzvednu.
Které z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Přinášet nové věci.
Podnikatelé často potřebují rychle pokrýt nenadálé výdaje. Jak to řešíte vy?
Nenadálé výdaje řešíme různými způsoby, které nabízí banka. Jednou z nich je kreditní karta, kdy pokrýváme krátkodobé financování zásob z kreditní karty. Když platíme kreditní kartou, dostáváme 1 % ze zaplacené částky zpět na náš účet.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal člověku, který se chystá začít podnikat? Buďte prosím konkrétní.
Věřím tomu, že křivka úspěšného podnikání začíná od nuly a začátek rozvoje je velmi pozvolný. Tomu je nutné přizpůsobit veškeré náklady, po prvních úspěších nenakupovat věci jako drahá auta, motorky a jiné zbytečnosti. Je potřeba zvyšovat bonitu hlavně u banky, aby vám byla ochotna pomoci v případě nutnosti rychlého rozvoje. Teprve pak může přijít doba pro vlastní satisfakci.