Přejít k hlavnímu obsahu

Vladislav Karlík

Vladislav Karlík začal podnikat již na začátku 90. let v oboru zemědělství. Začínal s 13 hektary půdy, kterou zdědil po prarodičích. Pozemky postupně rozšiřoval a začal se věnovat i jiným oblastem podnikání. V roce 1994 odkoupil statek Alfrédov, kde vybudoval hotel, restauraci, wellness a golfové hřiště. Dnes dominuje komplexu budov nově zrekonstruovaný zámeček s kašnou a velkou parkovou plochou. Podívejte se na další zajímavý podnikatelský příběh.

Přehrát video
  • Vladislav Karlík

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
A proč ne? Již v dobách hlubokého míru jsem měl sklony k podnikání.
Jak jste začal podnikat?
V roce 1991 jsem se zaregistroval jako soukromě hospodařící rolník. Ukončil jsem zaměstnanecký poměr a začal hospodařit na svých 13 hektarech, které jsem zdědil po prarodičích.
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v její historii?
Sám jsem zakladatelem své firmy, kterou jsem postupně rozvíjel, nakupoval pozemky a objekty. Začal jsem postupně podnikat v různých odvětvích (dřevovýroba, myslivost, rybaření, golf, ubytování, turistika).
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
Nejvýznamější podnikání je pro mne zemědělství, na které navazuje myslivost a rybaření. Další služby golf, ubytování, svatby , pohostinství… tak jak na sebe dané služby navazují.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Nejvíce se potýkám s lidským faktorem. Nedostatek kvalifikovaných a pracovitých lidí mi brání v dalším rozvoji mé firmy. Dále narážím na stále se zvětšující byrokracii v naší společnosti a také mi vadí, že státní úředníci nenesou osobní odpovědnost za svá rozhodnutí.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Vzhledem k tomu, že zatím nemám pokračovatele, přemýšlím o různých možnostech, jak se svojí firmou naložím v budoucnu.
Co považujete za Váš největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil?
Za největší podnikatelský úspěch považuji to, když se za sebe ohlédnu a vidím krásně opravené areály, které byly komunistickým režimem zdevastované. Těší mne, když vidím, jak se k nám rádi vracejí spokojení klienti a je jim tu dobře. Dobrý pocit mám i z toho, když se podívám na své polnosti a pohladí mne u srdce, když je porost na poli takový, jaký má být. Poučil jsem se z toho, že vše jde dokázat, když se člověk nenechá odradit jedním neúspěchem.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Pokud člověk chce, aby něco dokázal, musí tomu obětovat veškerý volný čas a své soukromí.
Čím se při své práci řídíte?
Instinktem, který mne málokdy zklamal a dnes již svými letitými zkušenostmi.
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Nejvíce mne baví zemědělství, na které navazuje myslivost a rybaření.
Vaše podnikání prošlo velkými změnami, jak jste vše financoval?
Při nákupech investic jsem si pomáhal úvěry od banky, při větších opravách strojů a budov někdy také překlenovacím úvěrem.