Přejít k hlavnímu obsahu

Lety balonem

Podnikatel Pavel Božoň dokázal to, po čem touží každý z nás - jeho práce se stala zároveň koníčkem. V roce 2008 začínal s prvním reklamním balonem ještě u svého tehdejšího zaměstnavatele a létání ho natolik zaujalo, že založil vlastní firmu Lety balonem. Dnes ukáže svět z ptačí perspektivy několika tisícům pasažérů ročně a provozuje už 17 horkovzdušných balonů. V závěrečném díle 14. série pořadu Cesty k úspěchu se dozvíte, jaké jsou nástrahy v jeho oboru a co ho na podnikání nejvíce baví.

Přehrát video
  • Pavel Božoň

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Okolnosti rozjezdu koníčka, který byl původně brán jako přivýdělek při zaměstnání. Postupně se rozrostl na firmu, která odveze několik tisíc pasažérů ročně.
Jak jste začal podnikat?
Vždy jsem chtěl létat, ale nikdy nebyly dostatečné prostředky. Jednou mne napadlo, že bych si mohl udělat reklamní balon a přitom si udělat výcvik. Pracoval jsem tehdy jako manažer jedné farmaceutické společnosti. Miloš, můj ředitel, tehdy bohudík souhlasil..
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
Začali jsme v roce 2008, prvním balonem mého zaměstnavatele. Měl jsem tehdy kontakty na další firmy v oboru, balony přibývaly a já se musel vzdát práce v kanceláři s vidinou práce ve vzduchu. Dnes provozujeme 17 horkovzdušných balonů a máme řadu partnerských firem.
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
Administrativa na straně jedné, jsme letecký provozovatel a na druhé straně rozmary počasí, naší největší hrozby k provedení letu.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Získat kvalitní samostatný personál, piloty, řidiče. Dále pak rozhodnutí o tom, zda-li je předpověď počasí relevantní s realitou..
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Stále se rozvíjet na poli reklamních balonů, naučit firmy využívat balony jako součást jejich marketing mixu. Trochu jim marketing oživit netradiční formou, využití i jako teambuilding...
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil?
Vsadil jsem na kvalitní partnery, ale někteří partneři mne i připravili o peníze, proto si dost vybíráme a stále prověřujeme.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Čas a peníze, na rozjezd jsem si musel vzít úvěr, výcvik, nákup prvního balonu, administrativa..
Čím se při své práci řídíte?
Zdravým selským rozumem
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
U mého oboru podnikání je odpověď jasná - dělat si létáním radost a tuto radost předávat i ostatním. Dále pak předávat zkušenosti pilotům ve výcviku.
Jaká investice vám pomohla k plynulému provozu vašich služeb?
Využíváme leasingu na nová auta, k balonům je nutné 9ti místné auto, 4x4, které musí ujet v terénu a táhnout vozík na balon. Dále často využíváme krátkodobé úvěry, když mají firmy omezený roční budget a balon je nad jejich finanční možnosti, tak si pomáháme splátkovým kalendářem s ohledem na cash-flow.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal člověku, který se chystá začít podnikat? (buďte prosím konkrétní)
Pokud někoho inspiruji, tak doporučuji, aby se nenechal odradit administrativou, je to daň za to, že létání je za odměnu...