Přejít k hlavnímu obsahu

Boem Audio

Projekt s názvem Boem audio spojil tři bratry a dva kamarády, kteří dokázali posunout své společné zájmy na úroveň podnikání. Jejich koníčky, mezi které patří hudba či nové technologie, je inspirovaly natolik, že vytvořili přenosné bezdrátové reproduktory. Pětice mladých podnikatelů uspěla se svým nápadem v grantovém programu, získala finanční odměnu na rozjezd podnikání a uvedla svůj produkt na český trh. Podívejte se, jak zahájili svou cestu k úspěchu.

Přehrát video
  • Michal, Jakub a Filip Trödler

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Ctižádost, touha po samostatnosti, chuť něco dokázat, dělat něco, co má smysl. Technologie, hudba, příroda... Práce v týmu, který si sami postavíme.
Jak jste začal/a podnikat?
Jednoho dne jsme se společníky (zatím pouze jako přátelé) zašli na pivo pobavit se o budoucnosti... Tenkrát jsme ani pořádně nevěděli, v jakém oboru budeme podnikat, ale jelikož nás spojovaly společné zájmy jako hudba, technologie a design (a Filip T. měl za sebou nedávnou zkušenost s opravou bezdrátového reproduktoru), tak jsme se rozhodli právě pro bezdrátové dřevěné reproduktory.
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
Poprvé jsme se sešli zhruba před dvěma lety - první schůzku jsme měli začátkem ledna 2016. Mezi nejdůležitější okamžiky určitě patří letní prázdniny 2016, kdy jsme prací na brigádách dali dohromady počáteční kapitál 50 000 Kč. Dále bych mezi ně zařadil přibrání elektrotechnika - Davida L. a účast v podnikatelských soutěžích.
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
V první řadě je to zvuk, který je pro nás naprosto zásadní. Dále práce se dřevem, ze kterého do budoucna plánujeme vyrábět nejen reproduktory, ale i příslušenství a různé vybavení pro smarthome. A nesmím zapomenout na elektroniku, nejenom reproduktory, ale i PCB a všechno kolem: čipy, konektory, kabely…
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Vzhledem k tomu, že nás je 5 společníků, tak je to domluva. Problematické je ale i shánění komponentů pro vývoj. Jelikož nejsme firma a nemáme zatím tisícové odběry, tak je pro nás složité vůbec i objevit na trhu distributora pro součástky, které potřebujeme. V budoucnu pak bude nejspíše dost složité řešit certifikace a zkoušky a měření v laboratorních podmínkách.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Protože zatím nejsme firma, ale jenom projekt o pěti společnících, tak samotné založení s.r.o. Dále dokončení vývoje prvního produktu a následné jednání s investory, kteří by nám pomohli se vstupem na trh.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil?
Za naše největší dosavadní úspěchy považuji získání druhého místa za kraj Vysočina v soutěži T-Mobile Rozjezdy 2017 a absolutní výhra v soutěži Nastartujtese 2017. Zmínil bych ale i úspěch s naším druhým projektem - Dřevo Voní - eshopem s dřevěnými produkty, se kterým jsme v Hithit kampani vybrali na spuštění eshopu přes 150% cílové částky. Všechny tyto úspěchy jsou zároveň i velice cenné zkušenosti, například v soutěži Rozjezdy jsme si mysleli, že se dostaneme dále, než do krajského kola... A úspěch v Hithit kampani pro Dřevo Voní byl velice těsný a přes 100% částky jsme vybrali v posledních 3 dnech ze 30ti.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Nemluvil bych přímo o obětech, protože dělám něco co mě baví, v čem vidím smysl a budoucnost. Navíc s týmem, který jsme si sami složili, takže je to zároveň zábava.
Čím se při své práci řídíte?
Vírou. Z víry pochází naděje a skutečnost je jenom to, čemu věříme...
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Snít o budoucnosti. Navážu na předchozí otázku citátem Napoleona Hilla: „Cokoliv si lidská mysl dokáže představit a čemu dokáže uvěřit, toho lze dosáhnout“
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal/a člověku, který se chystá začít podnikat? (buďte prosím konkrétní)
Nejtěžší období bylo asi prvního půl roku, než jsme přesvědčili nejenom svoje okolí, ale i sami sebe, že to myslíme vážně. Proto nevěřte nikomu, kdo vás podceňuje, nevěří vám nebo se vám směje. Jakmile začnete sobě a svojí myšlence věřit, tak už jde všechno ostatní samo...