Přejít k hlavnímu obsahu

Paragan

Pan Miloslav Gančarčík začal podnikat krátce po revoluci, kdy v garáži svého rodinného domu začal s kamarády vyrábět přívěsy k autům. O produkty byl velký zájem a firma se postupně rozrůstala. Do vyráběného sortimentu se časem přidaly také přepravníky na koně. Dnes jeho firma Paragan patří ke špičce ve svém oboru, která vyváží produkty do 13 zemí světa. Podívejte se na další inspirativní příběh.

Přehrát video
  • Miloslav Gančarčík

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Vždy jsem toužil po seberealizaci, vyzkoušet ve svém životě něco nového. Konec socialismu mi otevřel dveře k podnikání, a tak jsem toho zkrátka využil. Změnil se tím život mně i mé rodině.
Jak jste začal podnikat?
Maminka mi zapůjčila menší finanční obnos na nakoupení dílů, ze kterých jsme se dvěma kamarády z práce začali vyrábět přívěsy. Původně jsme začali v garáži našeho rodinného domu, ale později jsme se přesunuli do pronajatých prostor.
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
Vše začalo v roce 1990. Během 10-ti let se firma vyvíjela velmi dynamicky. Zakoupili jsme vlastní výrobní areál, najali první zaměstnance, vystavili nové haly, rozšířili výrobní portfolio o nástavby na nákladní automobily. Tím jsme se dostali na nové trhy a museli jsme zvětšit výrobní kapacity. Proto jsme se přestěhovali do již současného areálu v Drahotuších, který jsme uzpůsobili na vyšší objemy. V roce 2000 jsme dostali příležitost postavit první přepravník na koně, což byl další odrazový můstek pro zakoupení nedalekých výrobních hal. Úspěšně jsme překročili ekonomickou krizi v zemi a v roce 2016 jsme započali rozsáhlou rekonstrukci výrobního areálu v Lipníku nad Bečvou.
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
Jsme rodinný podnik. Rodina si vždy snaží pomáhat. A v životě podnikatele to vnímám stejně. Je pro nás důležitý osobní přístup se zákazníky, kterým pomáháme k jejich rozvoji podnikání.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Otevřeně řečeno: „Práce se lidmi“.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Velmi důležité je pro nás najít následníky, kterým firmu předáme. Věříme, že naše děti si povedou alespoň tak dobře jako my a že firmu předají v budoucnosti i našim vnoučatům. Rodina je budoucnost naší firmy.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil?
Největším úspěchem pro mne je bezesporu proniknutí na konkurenční západní trhy. Jsme exportní firma, která si drží své postavení. Několikrát jsme zkoušeli proniknout i do jiných oborů podnikání. Ovšem vždy jsme se vrátili k nástavbářství, jelikož tomuto oboru rozumíme nejlépe. Investování času i financí do tohoto oboru je tím co nám přináší úspěch, a proto se toho musíme držet.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Jistě, asi jako každý podnikatel. Postupně ovšem máte jiné hodnoty. Nemrzí nás majetek investovaný do podnikání, ale volný čas, který jsme mohli trávit s rodinou.
Nástavby značky Paragan brázdí silnice téměř po celé Evropě. Obchodování s cizinou však přináší finanční rizika. Jakým způsobem to máte ošetřeno?
Máme to ošetřeno přes Faktoring Komerční banky a také rámcovými kupními smlouvami s našimi dealery.
Čím se při své práci řídíte?
V životě jsem se vždy řídil intuicí a selským rozumem. Výchova rodičů a nasbírané zkušenosti mne vždy posunuli dál na mé cestě.
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Velmi rád se podílím na vývojových projektech našich výrobků. Dále pak poznávání nových zemí a obchodních partnerů, ze kterých se později stávají i moji přátelé.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal člověku, který se chystá začít podnikat? (buďte prosím konkrétní)
Jak učím i svou dceru, v podnikání je velmi důležitá skromnost, cílevědomost a pochopit, že vše má svůj čas. Někdy je těžké být trpělivý, ale vyplatí se počkat na to správné rozhodnutí.