Přejít k hlavnímu obsahu

Banes

Podnikatel Pavel Baloun podniká v oboru strojírenství. Firmu BANES založil v roce 1993 a vybudoval ji doslova od nuly. Tehdy si pronajal garáž a koupil staré obráběcí stroje. Sám si sháněl zakázky, sám si je vyrobil a sám vyfakturoval. Dnes už má jeho firma 160 spolupracovníků, moderní vybavení, novou výrobní halu a její hodnota se blíží miliardě. Co stojí za jeho úspěchem a co je na jeho podnikání nejtěžší? Podívejte se na další díl pořadu Cesty k úspěchu.

Přehrát video
  • Pavel Baloun

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Začal jsem podnikat z mladické nerozvážnosti. J Ve svých 30 letech jsem zastával významnou managerskou funkci ve velkém strojírenském podniku. Nelíbilo se mi, jak je tento podnik řízen, chtěl jsem to dělat jinak, ale nebyl jsem vyslyšen. Takže vlastně z trucu, že to dokáži lépe ve své firmě, jsem založil firmu BANES
Jak jste začal podnikat?
Naivně jsem si myslel, že využiju kontakty z předešlé firmy. To byl velký omyl. Tak jsem si půjčil od maminky 80 000,- Kč, protože ta jediná mi věřila, že je vrátím. Měla mne ráda. Koupil jsem si 3 staré obráběcí stroje, pronajal garáž na statku. Sám jsem si sháněl zakázky, pak si je sám vyrobil a vyfakturoval a snažil se nějak udržet. Byla to bída, ale pomalu pomaloučku se situace lepšila. Jsem totiž dost zarputilý.
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
Firma BANES byla založena v roce 1993 jako strojírenská firma, zabývající se výrobou strojních dílů pro různé strojírenské obory. Toto zaměření máme stále stejné, jen počet spolupracovníků se zvýšil na cca 160. Největší okamžiky jsou ty, kdy musíte „risknout“ celou historii firmy, abyste se posunuli dál. Pro nás to bylo stěhování z garáže na statku do nových prostor, které jsme zakoupili v konkurzu právě od podniku, kde jsem dříve pracoval. Velké investice do nových strojů v roce 2008, v době krize, kdy nikdo nic nekupoval a proto stroje byly levné. Výstavba nového areálu za 120 mil.Kč, bez dotací z EU, ale zato přesně podle mých plánů a snů a za naše vydělané peníze.
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
V našem oboru je velká konkurence. My vyrábíme dílce převážně pro velké nadnárodní korporace a ty mohou nakoupit stejné díly kdekoliv na světě. Proto české podobné firmy za konkurenci nepovažuji, většinou se známe a myslím, že máme docela pohodový vztah. Nakonec proč brát práci Čechovi, když ji můžu mít z Německa, Turecka nebo Číny. Aby nám zahraniční konkurence nepřerostla přes hlavu, musíme se držet na technologické světové špičce, což nás nutí k obrovským investicím a taktéž nás nesmí „podrážet“ vlastní stát svými „nesmysly“, kterými firmy neustále bombarduje.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Důležité je zachovat si stále nadhled, nepodlehnout stresu, řešit důležité úkoly a nezabývat se prkotinami, vybrat si dobré a spolehlivé spolupracovníky a věřit (a občas zkontrolovat), že svěřené úkoly dělají dobře.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Naplánovali jsme si ještě spoustu nových úkolů, chceme se stále rozšiřovat, oslovujeme nové zákazníky, připravujeme nové projekty….Stále mne podnikání baví, pokud bude sloužit zdraví a neztratím elán, vidím budoucnost firmy dobře. Pokud to nevyjde, tak mám dva syny, kteří mne určitě dobře zastoupí.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil?
Samotná takřka třicetiletá existence firmy je úspěch, pokud jsem firmu vybudoval od nuly a nikdy za celou dobu jsme nečerpali na nic žádné dotace a nyní hodnota firmy se blíží k jedné miliardě. Za úspěch můžu považovat i dobré jméno firmy, která nemusí shánět zahraniční pracovníky, protože dokáže vlastním lidem zaplatit nadprůměrnou mzdu a zajistit dobré pracovní podmínky a nadstandardní benefity a v neposlední řadě je úspěch i to, že pomáháme a podporujeme více než 20 sportovních klubů a mnoho dalších sociálních a kulturních projektů.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Určitě svůj volný čas. Ale protože podnikání se stalo součástí mého života a nerozlišuji čas v práci a doma, tak nemám pocit, že bych byl o něco ochuzen. Nakonec většinu dobrých nápadů jsem dostal mimo kancelář.
Čím se při své práci řídíte?
Podnikání není složité, pokud vás baví, řídíte se selským rozumem, dokážete se poučit z chyb a nepodléháte stresu, tak je to v podstatě zábava, hra. Důležitá je radost, že jste dokázali vyřešit nějaký problém, že jste splnili vytyčené cíle…. prostě, že jste dobří. Vydělané peníze jsou pak jen příjemným vedlejším produktem vaší činnosti. Nikdy se nesmí stát motorem podnikání!
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Baví mne řešení technických úkolů, baví mne kupování nových lepších strojů do výroby (mám obráběcí stroje mnohem raději než luxusní auta), baví mne motivovat a inspirovat spolupracovníky. Nebaví mne zbytečná práce, což je převážně veškeré papírování.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal/a člověku, který se chystá začít podnikat? Podnikejte v oboru, který vás baví. Zapojte pokud možno celou rodinu a společně pak budete prožívat úspěchy a pády. Nebudete pak mít pocit, že podnikání vás stojí spoustu času a úsilí. Budování firmy od píky má tu výhodu, že můžete lépe kontrolovat práci svých podřízených, protože stejnou práci jste tenkrát také dělali a také lépe pochopíte případné stížnosti zaměstnanců, protože stejné věci vám také tehdy vadily. A abych byl konkrétní. Baví vás rybařit? Otevřete si prodejnu rybářských potřeb. V létě provozujte příměstský rybářský tábor. Zajišťujte rybářské dovolené. Provozujte penzion s možností rybaření.