Přejít k hlavnímu obsahu

Víno Zlomek Vávra

Pan Libor Zlomek vždy miloval práci s vínem, a tak proměnil svůj koníček v úspěšné podnikání. V roce 2008 založil vinařství a firmu Víno Zlomek Vávra v Boršicích u Blatnice vedou čtyři bratři ze dvou slováckých vinařských rodin. Od roku 2019 provozují také labyrint historických sklepů v Uherském Hradišti. Podívejte se na další inspirativní příběh, tentokrát z vinařského prostředí.

Přehrát video
  • Libor Zlomek

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Díky vinařskému vzdělání, znalostem a zkušenostem získaných na zahraničních stážích se mi výroba vína stala velkým koníčkem. Postupem času člověk uvažuje o tom, jak takový koníček také ekonomicky zhodnotit a to byl impuls, proč začít v tomto oboru podnikat.
Jak jste začal podnikat?
První jsem oslovil svého bratra. Prodiskutovali jsme společně moje myšlenky a v roce 2007 jsme společně vyrobili první láhve vína. Určitě jste si všimli, že název společnosti VÍNO ZLOMEK VÁVRA prozrazuje, že nás je více. Souhra náhod, osudu způsobila, že se v obci Boršice u Blatnice spojily dvě vinařské rodiny.
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
Vinařství bylo založeno v roce 2008 a do roku 2019 jsme vyráběli víno v pronajatých prostorech a tento rok byl pro nás také nejdůležitější v tom, že jsme postavili na zelené louce nové vinařství v této podobě a současně provozujeme labyrint historických sklepů v městské části Mařatice v Uherském Hradišti.
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
Jsme pěstitelé hroznů, které si sami zpracováváme a ze získaných moštů vyrábíme přívlastková vína nejvyšší kvality.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Výroba vína je přímo závislá na přírodě a nikdy nevíte, jaké překvapení vám v daném roce připraví.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Vzhledem k situaci v posledních týdnech je to velmi těžká otázka, ale snažíme se být optimisti a děláme všechno proto, aby firma dál vzkvétala a mohli jsme realizovat naše další plány.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil?
Po 12 letech se nám podařilo vinařství vybavit v současnosti tou nejmodernější technologií a tento rok budeme schopni ve Sklepích Mařatice nově nabídnout i ubytování. Tímto naše služby v těchto krásných sklepích budou pro naše zákazníky i širokou veřejnost zajímavější.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Jednoznačně svůj volný čas, bez kterého nic velkého nenastartujete.
Čím se při své práci řídíte?
Řídíme se našim sloganem čtyři jsou více než jeden! …další otázkou: Jak to myslíte? Ve vinařství máme rozdělené 4 role: vinice, výroba, obchod a péče o zákazníka. Jinak řečeno: Ruce, hlava, smysl a duše. Jsme 4 vinaři společníci a každý má jednu z těchto rolí.
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Samozřejmě mě nejvíc baví ta moje role: výroba, přímý kontakt s vínem, pravidelné ochutnávání a celé řízení výroby vína.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal člověku, který se chystá začít podnikat?
Pokud jste pro něco zapáleni, dlouho neváhejte, samozřejmě kalkulujte a v rámci možností začněte co nejdříve!