Přejít k hlavnímu obsahu

Tiskárna Kleinwächter

Tiskárna pana Josefa Kleinwächtera patří mezi špičková polygrafická pracoviště. Začínal se 2 zaměstnanci, nyní jich má 30 a ve svých synech má zdatné pokračovatele. Podívejte se na jeho cestu k úspěchu.

Přehrát video
  • Josef Kleinwächter

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Můj dědeček založil v roce 1895 umělecký fotoateliér. V jeho šlépějích pokračoval jeho syn, můj tatínek, až do doby po válce, kdy mu byl fotoateliér vyvlastněn. Obdivoval jsem na něm, že i přes to, že v roce 1953 ve svých čtyřiceti devíti letech musel začít znovu a od nuly ve stejné profesi, ale již ne jako soukromník, ale jako zaměstnanec. Od malička jsem tatínkovi chodil do práce pomáhat. Nikdy to nebylo pro mne přítěží, ale zábavou a díky tomu jsem možná zdědil po tatínkovi nějaké ty podnikatelské geny a navíc jsem chtěl něco po sobě svým dětem zanechat a to rozhodlo, že v roce 1991 jsem se rozhodl jít do podnikání. Nebylo to ale vůbec jednoduché, protože jméno Kleinwächter bylo ve Frýdku-Místku pojmem ochoty, slušnosti a poctivosti. To nebylo mojí zásluhou, ale zásluhou mých předků, dědečka a tatínka. Mým úkolem bylo a dodnes je, to dobré jméno zachovat a předat je mým synům Martinovi a Janovi, kteří jsou ve firmě zaměstnání a v podnikání budou pokračovat.
Jak jste začal/a podnikat?
Ve státním podniku kde jsem pracoval, jsem chtěl reprocentrum povýšit na tiskárnu. Zprvu ředitel z mým záměrem souhlasil. Objednali jsme tedy u výrobce tiskařský stroj, bohužel měsíc před jeho dodáním, mi bylo sděleno, že můj záměr vedení nevidí jako životaschopný projekt a objednávku bude rušit. A tak jsem po poradě s rodinou požádal o převedení dispozičního práva na koupi stroje na moji osobu. Neměl jsem sice peníze, ale měl jsem to nejdůležitější co je potřeba pro podnikání, a tím byl elán a odhodlání. Psal se rok 1991, podnikání se skloňovalo ve všech pádech, i když to tehdy byla naprostá neznáma. První úvěr byla sázka do loterie, ale znáte to: když Vás někdo hodí do vody, tak nebudete nadávat na toho, kdo Vás tam hodil, ale bude Vás zajímat jak daleko je břeh. Věděl jsem jedno, že budu-li na sobě pracovat a snažit se a mít cíl, tak přece není možné, aby to neslavilo úspěch. Práce neznala víkendy, osmihodinovou pracovní dobu, dovolené, ze začátku ani výdělek. Začal jsem se dvěma zaměstnanci, dnes ve firmě pracuje 30 lidí. Vzpomínám si na jednu historku z 90. let. Přišel zákazník, že by chtěl potiskovat sítotiskem plasty, zda to děláme. Říkám, kolik toho budete potřebovat? Pravidelně každý týden 5000 kusů. A kdy potřebujete první várku? Do týdne. Říkám, do týdne se mi nepodaří zajistit barvy, ale do 14 dní bychom byli schopni. Plácli jsme si. Po odchodu zákazníka mi moje zástupkyně říká, ale vždyť nic takového neděláme, ani to neumíme. Říkám, nevadí, přece jej nepošleme pryč. naučíme se a budeme to dělat. Měli jsme dlouhých čtrnáct dní na to, abychom koupili technologii a naučili se to dělat. Za 14 dní jsme měli udělaných prvních 5000 kusů a potom to pravidelně pokračovalo.
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
V letošním roce 7.10.2016 firma oslaví své dvacáté páté narozeniny.
  • 1991 zahájení provozu
  • 1992 zakoupení prvního ofsetového stroje
  • 1995 stěhování do vlastních prostor
  • 1997 zakoupení dvoubarvového ofsetového stroje
  • 2004 nákup čtyřbarevného ofsetového stroje
  • 2009 nákup nové technologie tiskárny a knihárny
  • 2012 nákup IT technologie
  • 2015 nákup nové technologie digitálního tisku
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
Jsme nazývání hybridní tiskárnou, to znamená, že rozsah naší nabídky je široký.
Pod jednou střechou nabízíme, poradenství, kreativní grafické práce, nízkonákladový digitální tisk na velkokapacitní špičkové technice do formátu 36 x 66 cm, ofsetový plnobarevný tisk do formátu 50 x 70 cm, knihařské zpracování, velkoformátový a velkoplošný tisk, reklamní potisky a polepy a rozvoz zakázek.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Polygrafie je obor, který je neobvykle rozvinutý. V ČR je okolo 3000 tiskáren. To přináší velikou konkurenci, konkurence vytváří veliký tlak na cenu a kvalitu. Z tohoto důvodu musíme neustále investovat do nových technologií a držet se neustále na špici vývoje.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Letos oslavíme 25 let o zahájení provozu a rádi bychom abychom obstáli v náročné konkurenci dalších 25 let, ale na to byste se měli spíše zeptat mých nástupců.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil/a?
Že se držíme na trhu 25 let, máme dobrou pověst, že mám firmu komu předat a že bude pokračovat pod stejným jménem.
Musel/a jste podnikání něco obětovat?
Všechen volný čas a soukromí.
Čím se při své práci řídíte?
Řídím se tím, co mi vštěpoval můj tatínek. Poctivý přístup, slušnost, ochota a tím se řídí i všichni mojí kolegové.
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Práce s lidmi. K dobré propagaci nám pomáhá paragliding, který provozuji již 7 let, a který je pro mne v mých 67 letech úžasným relaxem. A také každoroční výstava betlémů.
Vyšla Vám Vaše banka vstříc při specifických potřebách financování Vašich inovativních aktivit?
První úvěr jsme v Komerční bance realizovali v roce 1992 a od té doby jich bylo nesčetně. Nechci říkat, že bylo vždy vše v pořádku, i tam jsme museli přesvědčit o naši filosofii, o snaze neustálého růstu a posouvaní se vpřed. V současné době, si myslím, že jsme dobrými partnery a děkuji jménem své firmy Komerční bance, za to, že jsme tam, kde se dnes nacházíme.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal člověku, který se chystá začít podnikat? (buďte prosím konkrétní)
Musíte být vizionářem. Budete-li mít pozitivní myšlenky, přinese Vám to pozitivní výsledky a naopak. Běžte za svým cílem a až ho dosáhnete, stanovte si nový cíl. Nenechte se odradit prvními neúspěchy, vždyť máte vize. Nikdy se nevymlouvejte, že něco nejde, ale vždy hledejte způsoby jak to udělat aby to šlo. Hledejte do svého týmu lidi chytřejší jako Vy, aby Vás posunuli výše. Nebojte se zdravě riskovat.