Přejít k hlavnímu obsahu

Dragon Internet a.s.

Tomáš Dragon měl zálibu v počítačích již od mládí. Nebylo překvapením, že se oblasti telekomunikačních služeb a IT začal věnovat i v profesním životě. Řídí se heslem, že je stále potřeba inovovat, vymýšlet nové projekty a být vždy o krok napřed. Podívejte se na další inspirativní příběh podnikatele, který našel svou cestu k úspěchu.

Přehrát video
  • Tomáš Dragon

Co v pořadu nezaznělo

Co vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Chtěl jsem dělat, co mě baví. Jelikož v té době byly možnosti v IT omezené a sehnat práci v oboru velice složité, rozhodl jsem se jít svojí cestou.
Jak jste začal podnikat?
Již od 15 let jsem začal s výrobou různých elektronických zařízení, jako byly zesilovače, barevné hudby a hry na TV atd. Poté, co jsem dostal svůj první počítač, vyrobil jsem si k němu jednojehličkovou tiskárnu. Když mi bylo 25 let, odjel jsem do Hamburku, abych si koupil tehdejší výkonný počítač. Jelikož stál mnohem víc peněz, než jsem si mohl dovolit, koupil jsem si nefunkční a opravil ho. Když se to doslechl majitel daného obchodu, nabídl mi práci servisního technika.
Jaká je historie Vaší firmy? A jaké okamžiky v její historii byly nejdůležitější?
1990 - Založení společnosti Tomáš Dragon - fyzická osoba, která jako jedna z prvních poskytovala komplexní služby v oblasti IT.
1993 - Založení společnosti DRAGON ELECTRONIC, s.r.o., která se stala partnerem mnoha světových výrobců (HP, Microsoft a řada dalších).
1995 - Vybudování vlastního sídla, čímž se podstatně rozšířily servisní i skladové prostory a parkovací plochy.
1996 - První regionální poskytovatel služeb připojení k Internetu (prostřednictvím modemů).
1998 - Rozšíření poskytování Internetu prostřednictvím bezdrátové mikrovlnné technologie.
2002 - Technologická inovace páteřní sítě mikrovlnnými spoji.
2003 - Členství ve sdružení RIPE NCC a získání vlastního rozsahu IP adres.
2005 - Vznik společnosti Dragon Internet a.s. Zřízení páteřního vysokokapacitního optického přívodu.
2006 - Výstavba vlastní optické sítě a rozvoj nových služeb (lokalita Mladá Boleslav).
2007 - Poskytování služby digitální telefonie VoIP s vlastním číselným rozsahem. Získání Certifikátu řízení kvality ISO 9001:2008.
2008 - Rozšíření portfolia služeb o nabídku digitální televize (IPTV) na optické síti. Rozšíření optické sítě v lokalitách Benátky nad Jizerou, Kosmonosy, Michalovice, Luštěnice, Nová Paka.
2009 - Členství ve sdružení CZ NIC.
2010 - Vstup do sdružení NIX CZ. Připojení prostřednictvím dvou samostatných optických přívodů 10 Gbps.
2011 - Integrace společnosti DRAGON ELECTRONIC, s.r.o. a Dragon Internet a.s. Partnerství a spolupráce se společností Apple, se statusem Apple Authorised Reseller.
2013 - Statut virtuálního GSM operátora s vlastním číselným rozsahem. Rozšíření optické sítě v lokalitě Milovice.
2014 - Vybudování nového datového centra. Rozvoj služeb v oblasti IT cloudu.
2015 - Zprovoznění druhého redundantního datového centra. Provoz systémů v georedundatním režimu. Získání certifikátu řízení kvality ISO 27001:2013.
Jaká jsou specifika podnikání ve vašem oboru?
Oblast Informačních technologií se vyvíjí tak rychle, že je třeba stále něco inovovat a měnit. Každý rok musíme přicházet s novými produkty a službami. Již dnes pracuji na přípravě služeb, které uvedeme až za rok.
Co je na vašem podnikání nejtěžší?
Udržet tempo s technologickým vývojem a být vždy o krok napřed.
Jak nyní vidíte budoucnost Vaší firmy?
Myslím, že jsme zavedená lokální společnost v oblasti telekomunikačních služeb a IT, tím pádem jsme významným hráčem v tomto oboru a rádi bychom jím zůstali. Stále mám spoustu nápadů, které bych rád uskutečnil.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak poučil?
Nedá se vyzvednout žádný úspěch individuálně. Myslím, že naopak úspěch se skládá ze spousty každodenních malých úspěchů.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Spoustu času.
Čím se při své práci řídíte?
Je stále třeba vědět, jak pokračovat dále a mít nové nápady. Zároveň je nezbytné stavět na stabilních základech, jít do nového dne s čistým stolem a vyřízenými e-maily.
Které z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Vymýšlení a startování nových projektů.
Jste neustále v jednom kole a často na cestách, i tak ale musíte mít nad firmou a jejími financemi dohled. Pomáhají Vám v tom moderní komunikační prostředky?
Jsem velice nadšený z aplikace Mobilní banka business. Nyní mohu autorizovat platby odkudkoliv a zároveň mám přehled o všech finančních transakcích.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal člověku, který se chystá začít podnikat? Buďte prosím konkrétní.
Dělejte práci, která Vás baví. Pokud Vás práce bude bavit, Vaše výsledky budou lepší. Budete-li v práci vytrvalí, tak se úspěch dostaví sám. Je potřeba každý den hledat nové cesty, jelikož ten, kdo neinovuje, se blíží ke svému konci.