Přejít k hlavnímu obsahu

Kloboucká lesní, s.r.o.

Zaujetí pro lesní práce přivedly Vojtěcha Dorňáka k podnikání. Na českém trhu je jeho společnost Kloboucká lesní od roku 1998 a hned od svého vzniku se progresivně vyvíjela. Dnes poskytuje komplexní služby v lesnictví – od těžby dřeva přes jeho dopravu až po zpracování. Podívejte se na tento zajímavý podnikatelský příběh.

Přehrát video
  • Vojtěch Dorňák

Co v pořadu nezaznělo

Co vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
K vlastnímu podnikání mě přivedla možnost přivydělat si peníze na vysoké škole, po dokončení školy pak i vidina budoucího zaměstnání.
Jak jste začal podnikat?
Podnikat jsem začal v roce 1992 jako OSVČ.
Jaká je historie vaší firmy a její nejdůležitější okamžiky?
Firma byla založena 25. 6. 1998. Důležitým mezníkem pak byl rok 2004, kdy jsem od Jihomoravských dřevařských závodů zakoupil areál pily v Brumově-Bylnici.
Jaká jsou specifika podnikání ve vašem oboru?
Podnikání v lesnictví, podobně jako v zemědělství, je specifické v tom, že je závislé na přírodních podmínkách.
Co je na vašem podnikání nejtěžší?
Nejtěžší v podnikání je najít správné lidi a motivovat je tak, aby je jejich práce bavila, obohacovala a oni přicházeli s novými nápady pro firmu.
Využíváte nějaké zajišťovací instrumenty pro zmírnění obchodních rizik?
Využíváme instrument pojištění pohledávek a pro realizaci zakázek v lesnictví bankovní záruky a přísliby.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Budoucnost vidím v dalším rozvoji firmy, což umožní hlavně vytvoření dalších pracovních míst v návaznosti na produkci nových výrobků z lepeného dřeva.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak poučil?
Za svůj úspěch považuji dlouhodobě nízkou fluktuaci zaměstnanců, nadšení a spokojenost v pracovním kolektivu a vytvoření dobrého pracovního prostředí.
Poznal jsem také, že v podnikání je nutné se rozhodovat rychle a samostatně. Zároveň jsem zjistil, že nejlepším zrcadlem úspěchů a neúspěchů ve firmě je vždy rodina.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Největší obětí byl veškerý volný čas, který jsem tak nemohl věnovat rodině.
Čím se při své práci řídíte?
Vždy se snažím řídit prostým selským rozumem.
Co z aktivit spjatých s vaším podnikáním vás baví nejvíce?
Mým největším koníčkem je myslivost, která významně souvisí s podnikáním v lesnictví.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal člověku, který se chystá začít podnikat? Buďte prosím konkrétní.
V podnikání nesmí chybět odvaha, člověk musí vždy věřit své myšlence, nesmí se nechat ovlivnit vnějšími činiteli. Měl by být odpovědný sám za svá rozhodnutí, přesvědčit zaměstnance ve správnost svých ideí a důkladně zvážit, zda je pro něj lepší podnikat sám nebo se společníkem.