Přejít k hlavnímu obsahu

Mikroelektronika

Společnost Mikroelektronika se už na počátku 90. let specializovala na vývoj a výrobu elektroniky. V dnešní době se s jejich výrobky denně setkávají tisíce lidí v městské hromadné dopravě – firma totiž stojí také za produkcí zařízení na výdej jízdenek. Jejich systémy najdeme nejen v Čechách ale i v mnoha evropských zemích a brzy také v Indii.

Přehrát video
  • Jindřich Nádvorník

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Porevoluční vývoj v naší zemi.
Jak jste začal podnikat?
Založil jsem spol. s r.o., pronajal si budovy a výrobní prostředky, zaměstnal lidi...
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v její historii?
Firma vznikla na „základech" někdejšího závodu Mikroelektronika, což byla jedna z přidružených výrob zemědělského družstva Džbánov. Mikroelektroniku s r.o. jsem založil v roce 1991, vloni proběhly oslavy 25. výročí. K nejvýznamnějším milníkům určitě patří vybavení města Ostravy (1995) a následně Prahy (1996) odbavovacím systémem ve veřejné dopravě (v Praze funguje dodnes, v Ostravě jsme vloni dodali nový). V roce 2005 vybavení Santiaga de Chile (vybavili jsme přes 7 000 autobusů). Dále též hlavní města jako Sofia, Záhřeb, celkem jsme exportovali už do více než 40 zemí světa. Také výstavba nového sídla firmy, kde jsme již 7 let a vloni proběhlo rozšíření.
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
Většinou jde o veřejné zakázky, což s sebou nese vysokou míru nejistoty v čase i rozhodnutí o vítězi. Vlivů je mnoho, jde o velmi citlivou věc směrem k cestující veřejnosti. Též rozmanitost požadovaných řešení – jak se říká: Jiný kraj jiný mrav.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Samozřejmě práce s lidmi. Zaměstnáváme téměř 240 lidí nejrůznějších profesí, z toho cca 80 lidí pracuje ve vývoji, kde se rodí všechna naše zařízení a systémy. Dále je to již zmíněný běh na dlouhé tratě, který provází většinu potenciálních projektů. Je to dáno buď tím, že jde o veřejné zakázky anebo přístupem lidí, kteří rozhodují zejména v latinskoamerických zemích, známého jako proslulé „maňana" (tj. ne hned).
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Jak jinak než my optimisté vidíme vše – skvěle :-). Jak rostoucí počet projektů ve světě zvyšuje naši prestiž, jsme žádaní i jako subdodavatelé daleko větších hráčů ve světovém měřítku. A čerstvě také získání zakázky na vybavení metra v indickém městě Lucknow s naším indickým partnerem. Jde nejenom o vstup na indický trh, ale i významnou referenci v oblasti veřejné dopravy ve světě. Kromě odbavovacích systémů velmi úspěšně roste též naše druhá stěžejní aktivita, kterou je výroba zakázkové průmyslové elektroniky pro takové zákazníky jako je Siemens, Advantech, ThermoFisher Scientific, ...
Co považujete za Váš největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil?
Určitě již zmíněné vybavení Santiaga de Chile. Významné jak ekonomicky, tak co se zviditelnění na trhu v této části Ameriky týče. Pak následovaly úspěšné projekty vybavení řady měst včetně významné části Buenos Aires, Codroba, Mendoza a sousední hlavní město Uruguaye Montevideo. Poučení je spíše v rovině toho, co nese náš business – tj. vydržet a neztrácet naději! Největším zklamáním je, když někdo (třeba z partnerů) nedodrží slovo. Smlouvy jsou fajn a nutné, ale ne vždy řeší vše.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Ano – čtvrt století života. Když jsem začal podnikat, jeden známý to výstižně popsal slovy „Ty ses oženil s Mikroelektronikou."
Čím se při své práci řídíte?
Instinkt a zdravý selský rozum. Zásadním prvkem je určitě můj nezdolný životní optimismus :-).
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Dobývání nových teritorií, zejména v zemích vzdálených (Latinská Amerika, ...) a vývoj nových zařízení – jsem původem elektroinženýr.
Jak si ošetřujete rizika, která s sebou mezinárodní obchod nese? Pomáhá Vám s tím Vaše banka?
Rizika má na starosti finanční ředitel ve spolupráci s Komerční bankou, která je naším dlouholetým partnerem.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal člověku, který se chystá začít podnikat?
Výběr dobrých a kvalitních lidí (společníků či zaměstnanců) je zásadní. Potřebujete kolem sebe lidi, kteří mají stejný cíl jako vy. A být připraven jít do rizika, bez toho nelze podnikat.