Přejít k hlavnímu obsahu

LB Bohemia

Vše zlé je pro něco dobré - o pravdivosti tohoto přísloví se přesvědčil Ľubomír Bednár, kterého hospitalizace v nemocnici přivedla na podnikatelský nápad. Před 17 lety založil firmu, která nabízí speciální matrace pro zdravotnický sektor a zejména pro dlouhodobě nemocné pacienty. Produkty pro zdravý spánek se těší velké oblibě a rodinná společnost si tak získala významné místo na českém trhu a byla také oceněna na rozmanitých mezinárodních výstavách. Podívejte se na další zajímavý podnikatelský příběh

Přehrát video
  • Ľubomír Bednár

Co v pořadu nezaznělo

Co vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
 Zřejmě každý máme rádi svobodu a dělat si věci tzv. po svém, je docela dobrá motivace. Pokud jsem byl zaměstnancem, snažil jsem se plnit své povinnosti na 100% a to i když jsem ne vždy souhlasil s navrhovaným řešením nadřízeného. Bylo více cest, ale touha se seberealizovat, byla natolik motivační, že jsem jiné možnosti přestával vidět.
Jak jste začal podnikat?
I když se budu opět opakovat a samému mi tento příběh už zní otřepaně, ale nemůžu jinak, protože tak to mu bylo. Byl jsem delší dobu (3 měsíce) hospitalizován s bolesti páteře a vyzkoušel jsem několik oddělení, ale všechny měly něco společné a to neuvěřitelně špatné matrace. Všichni pacienti jsme se shodli na tom, že matrace, na kterých ležíme, nám neprospívají, ale právě naopak, přispívají k většímu strádání na lůžku. Najednou jsem viděl jasně danou výzvu, že zlepším stávající stav lůžkového fondu, který tak doslova volá po změně. Když jsem nahlas vyslovil svojí vizi, nebylo nikoho a to ani u mých nejbližších, kteří by mé nadšení sdíleli, právě naopak. Vyslechl jsem všechny záporné argumenty, které mě měly odradit od zamýšleného kroku. Protože má víra díky zkušenosti, kterou jsem si prožil na jednotlivých odděleních, zůstala natolik silná, že jsem se nenechal odradit a začal si plnit svůj sen. Neměl jsem žádné volné prostředky a ani jsem nevlastnil auto, takže jak finanční prostředky, tak i auto jsem si musel půjčit, abych vůbec mohl založit firmu. Věřím v Boha a věřím, že stál při mně od samého počátku a dal mi vše potřebné k rozjetí mého podnikání. Peníze mi půjčila rodina a auto jsem na rok dostal od svého bratra. Toto jsou moje první podnikatelské kroky.
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
Působíme na trhu 17 let, takže by se dalo říct, že máme úspěšně „pubertu“ za sebou a tudíž můžeme poučení z minulosti objektivněji nahlížet do budoucnosti. Každá zkušenost, kterou jsme doposud prožili a to bez rozdílu, zda byla velká či malá, měla svůj velký význam pro celkový dnešní obraz společnosti. I z malých nepatrných okamžiků vznikají významné souvislosti k velkým věcem a naopak. Ale přesto máme pár okamžiků, které měly pro celou společnost velký význam a to, když po šesti letech tvrdé práce se začalo zúročovat naše snažení a to formou, ocenění na různých mezinárodních výstavách. Pak v roce 2008 jsme získali cenu Hospodářských novin Firma roku. To byla satisfakce za všechno to snažení, když odborná komise posoudí, že to co děláte, děláte dobře. To není jenom satisfakce, ale i závazek a motivace do budoucna. Do dnešního dne, naše společnost získala 8 ocenění za produkty a dvě za celou společnost.
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
Rodinná firma, která se zabývá vývojem matrací pro zdravotnický sektor (nemocnice, domovy důchodců, sociální domy) a dané poznatky aplikuje i do matrací do domácnosti, které splňuji vysoké užitné vlastnosti pro regeneraci uživatele. Pro ucelený sortiment „vše pro zdravý spánek“ máme mimo matrací i postele, rošty a lůžkoviny. Naše produkty dodáváme do studií zdravého spánku, do nadnárodních obchodních řetězců, hotelů, penziónů a to i mimo ČR. Zastupujeme německou značku Bischoff a Bischoff v ČR s kompenzačními prostředky pro handicapované  občany. Naší nejnovější obchodní akvizicí  je výhradní zastoupení dánské společnosti TurnAid pro ČR a Slovensko s jeho unikátním systémem otáčení pacientů přímo na lůžku, čímž nesmírně odlehčíme zdravotnímu a ošetřovatelskému personálu práci, energii a čas strávený   s handicapovanými a nesoběstačnými pacienty,  s jejich hygienou a ošetřováním. Je to unikátní systém, který je naprosto unikátní a dovolím si říci, že i revoluční.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Práce s lidmi, která umí dobíjet, ale i vybít! A to nemyslím jenom na spolupracovníky, ale celkově. Nepřehledná džungle zákonů, předpisů a nařízení, v kterých se už někdy ztrácím.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Vždy jsem měl respekt z budoucnosti, nikoli strach, protože ne vždy jsem schopný měnit věci, které mě potkají. Pokud máte kolem sebe lidi, kteří Vás podrží či podpoří, tak se na vše doslova těším. Díky Bohu, že mám kolem sebe dostatek lidiček, s kterýma jdu dopředu. Naše produkty a služby se těší oblibě, co potvrzuje narůstající obrat a věřím, že v tomto trendu budeme pokračovat.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil?
Jsem patřičně hrdý na to, že si naše společnost vždy plní své závazky včas a nejsme nikomu nic dlužni. Dále za to, že jsme vybudovali zdravou společnost na zelené louce, která svými produkty už pomohla mnoha lidem. A to není málo! Také jsem se naučil, že pokora je základem úspěchu i když se to často vnímá jako slabost!
Musel jste podnikání něco obětovat?
To by měla být otázka na někoho jiného! Rodina by měla říct, co jsem jim vzal. Jsem srdcař, takže i podnikání beru vážně a vše prožívám docela intenzivně. Můj otec říkával: "Čo sa berie, to sa derie!" Takže určitě nejenom čas jsem věnoval podnikání, ale k tomu patří i trochu toho zdraví.
Čím se při své práci řídíte?
Jsem vděční rodičům, že měli tu svatou trpělivost mi vštěpovat principy, které dnes v plném rozsahu využívám i v podnikání. Vyrůstal jsem v křesťanské rodině, kde morální principy byly aplikované ve všech sférách života. Tuto stopu, kterou zanechali ve mně rodiče, se dnes snažím aplikovat i já, protože je to pevná půda pro úspěšný život. Dodnes mi zní v uších jejích vzkaz: když už jsi skončil, tak se ještě vrať a podívej se, zda to neumíš ještě líp! A praxe potvrzuje, že vždy to může být ještě lepší.
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Objevovat nové příležitosti, které přináší nové výzvy. Každý produkt, který přinášíme na trh a pomáhá potřebným, je naplnění poslání naší společnosti.
Úspěch, kterého jste dosáhl jistě nebyl zadarmo. Kromě úsilí, času a odvahy jste musel investovat i nemalé finanční prostředky. A nové výzvy  stojí před Vámi. Jak jste to vše zařídil?
Mé podnikání bylo započato s finanční pomocí blízkých a svým časem a praxi potvrzují, že tato pravda platí, když Ty pomůžeš druhým, oni pak pomůžou Tobě! Na počátku byla touha, zmírnit strádání na nemocničním lůžku a když se nám to daří, pak oni pomáhají nám! Opačně to nefunguje, proto se držíme této ověřené zkušenosti a i nadále chceme jít touto cestou.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal člověku, který se chystá začít podnikat?
Mít nápad, který buď zaplní díru na trhu, anebo minimálně povýší úroveň stávajícího produktu. Je důležité mít silnou vůli, protože podnikání je překážková dráha, bez pevného odhodlání u první druhé překážky to nelze vzdávat. To vše když položí na pevný morální základ, který nebude přizpůsobovat okolnostem, úspěchu se dočká