Přejít k hlavnímu obsahu

TechSophia

Tomáš Sýkora začal podnikat už během studií na vysoké škole. Ve své firmě TechSophia úspěšně vyvíjí výukové a herní aplikace pro tablety a chytré telefony, které pomáhají dětem i učitelům. Netají se ani tím, že by se svými vzdělávacími materiály rád expandoval i na zahraniční trhy. Podívejte se na další zajímavý podnikatelský příběh.

Přehrát video
  • Tomáš Sýkora

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Motivace směrem ven: vytvářet něco hodnotného, pozitivně měnit své okolí i svět a zároveň motivace směrem dovnitř: moci dělat, co mne těší; možnost řídit svoje vlastní kroky sám.
Jak jste začal podnikat?
Potkali jsme se s dobrými parťáky skrze FIT ČVUT, kde jsem studoval a jelikož jsme smýšleli podobně o potenciálu ICT ve vzdělávání - měli jsme pár dobrých myšlenek - rovnou jsme se pustili do jejich realizace.
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
Jsme mladá firma, letos načínáme 4. rok. Na začátku byl důležitý první úspěch u rodičů i dětí našeho vzdělávacího nástroje pro předškoláky Jdu do školy. Dále též vybudování přidruženého týmu v Číně, který zkoumá tamní trh - od začátku se snažíme myslet globálně, protože to přesně technologie umožní a vyžadují. V posledním roce zaznamenal úspěch náš koncept Matemág (tvořený ve spolupráci s Hejného metodou) založený na mobilních vzdělávacích aplikacích - nejprve jsme s ním úspěšně završili crowdfundingovou kampaň a následně též získal první místo v podnikatelské soutěži Nastartujte se.
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
Velký důraz je na kvalitu obsahu - tvoříme vzdělávací nástroje pro ty nejmenší - proto se též spojujeme s odbornými partnery jako je pedagogicko-psychologickou poradnou STEP nebo Hejného metodou. Stejně důležitý je průnik oborů - ICT & pedagogika, psychologie. Stále nově vznikající možnosti - nyní tvoříme např. software pro doteková zařízení, ale vývoj jde stále vpřed. Již se chystáme na rozšířenou realitu.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Skloubit správně poutavost (pro děti) a smysluplnost (hlavně hledisko rodičů) - není vždy lehké soupeřit s návykovými, ale defakto bezcílnými hrami
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Užší spolupráce se vzdělávacími zařízeními - můžeme jim poskytnout cenná data, která pomohou např. s individualizací učení a expanze na více zahraničních trhů s našimi produkty a službami (a s tím i nutný růst týmu).
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil?
Úspěch? Že smysluplnost našich aktivit dokázala přitáhnout špičkové odborníky na ICT, didaktiku i mnoho umělecky tvůrčích talentů jako grafiky či skladatele - o ně se můžeme opřít. A ponaučení? Že i při maximálním nasazení vše trvá aspoň o třetinu déle, než jsem původně odhadl :) vždy jsem přílišný optimista.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Sebe. Pro naši vizi pracuji denně, pracuji přes víkendy, s tou vizí též dál studuji a rozvíjím se v daném oboru, s vizí chodím spát a ráno se probouzím. Kdybych nepodnikal, byl bych jiný člověk.
Čím se při své práci řídíte?
Fungující tým - profesně i lidsky - je cestou k úspěchu a v každém momentu je potřeba mít vydefinované priority.
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Když mě a mým kolegům pod prsty vzniká něco nového, něco jedinečného - jako například příběhová výuková hra na tablet či populárně naučný článek na náš portál Učení v pohodě, co pomůže rodičům v jejich důležité roli.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal člověku, který se chystá začít podnikat? Buďte prosím konkrétní.
Propočítat si bez klapek na očích, jak bude podnik fungovat. Uvědomit si rizika a svou schopnost jim čelit a uvědomit si nároky podnikání a svou schopnost se s nimi vyrovnat.