Přejít k hlavnímu obsahu

Laski

Podnikatel Zdeněk Zapletal založil spolu se dvěma bývalými kolegy společnost Laski v roce 1992. Začínali prodejem náhradních dílů pro zemědělské stroje, ale poté se vrhli na výrobu rozmanitých strojů včetně sekaček, vysavačů listí či unikátních fréz na pařezy. V současnosti jsou předními evropskými výrobci komunální techniky. Jaké byly jejich začátky? A jak bylo těžké se dostat mezi špičku v Evropě? Podívejte se na další díl cyklu Cesty k úspěchu.

Přehrát video
  • Zdeněk Zapletal

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Začátky byly hned po revoluci. Pracoval jsem dnes již v bývalém Agrostroji Prostějov a viděl jsem na vlastní oči, jak začíná tato firma díky nekvalifikovanému vedení upadat. Pro mě to bylo velké rozčarování. Byl jsem zde zaměstnán již jako 3 generace naší rodiny. Motivem začátku mého podnikání byla snaha navázat na tradici strojírenské výroby v našem regionu. Dalším motivem byl začátek cestování po západní Evropě a USA. Tam jsem viděl u nás tehdy nevídaný zájem o životní prostředí – frézování pařezů. To u nás tehdy vůbec neexistovalo! Proto jsme začali s výrobou naší první pařezové frézy F450/18. A je to naše vlajková loď, vyrábí se s malými obměnami dodnes.
Jak jste začal podnikat
Začali jsme podnikat původně ve 3 lidech. V roce 1992 jsme založili firmu LASKI. Chtěli jsme nějaký neobvyklý název, aby se dobře pamatoval a byl zároveň i mezinárodní a tak jsme vybrali do názvu přezdívku mého mladšího syna. Začali jsme v malých prostorách s prodejem náhradních dílů na traktory ZETOR. Měli jsme jednu kancelář a jednu malou dílnu.
Jaká je historie Vaší firmy, jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii vaší firmy?
O té historii jsem se již zmínil. Nejdůležitější okamžiky v historii…. Těch okamžiků bylo za tu dlouhou dobu hodně, ale říct co bylo nejdůležitější je opravdu těžké. Asi určitě to bylo získání několika ocenění na výstavě TECHAGRO. Té první zlaté medaile jsme si opravdu hodně vážili. Po čase těch ocenění bylo mnoho, ale to první pro nás zůstalo nejdůležitější. Znamenalo to pro nás, že naše stroje obstojí v mezinárodní konkurenci! Dále to bylo získání výhradního prodeje motorů KOHLER a LOMBARDINI.
Opravdu bylo toho hodně a věřím, že nás ještě důležité okamžiky čekají!!
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru
Náš výrobní sortiment je určen především pro ekologickou údržbu prostředí. Pro města, obce, parky apod. Pro tuzemský trh nakupují naše stroje především obce, v zahraničí přes naše distributory soukromé firmy.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Je to především skloubení soukromého a podnikatelského zájmu. A to tak, aby ani jedna část nebyla zanedbávána. Samozřejmě obecně v podnikání je nejtěžší práce s lidmi.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Jsem optimista, a proto doufám, že firma LASKI zde bude i pro moje děti a vnuky, kteří v ní -jak doufám- budou pracovat a společně ji řídit. Samozřejmě předpokládáme postupný rozvoj firmy.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak poučil
Ten úspěch asi nebyl jeden, ale celkem si vážím loňského ocenění „Štiky českého byznysu“, které je udělováno na základě ekonomických výsledků. Samozřejmě úspěchem je získaný zahraniční trh. Dodáváme do takřka 50 zemí celého světa. Do tuzemska dodáváme kolem 10% našich výrobků, zbytek vyvážíme do zahraničí.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Asi jako každý podnikatel jsem obětoval svůj čas, a to samozřejmě na úkor rodiny! Ze začátku jsem ve firmě opravdu „skoro spal a rodina mě moc neviděla, ani jsme si neužili letní dovolené apod. Až po době, kdy firma byla zajetá, jsem trochu ubral a nyní se snažím čas věnovat nejen firmě, ale také své rodině, vnoučatům, přátelům, blízkým a svým koníčkům.
Čím se při své práci řídíte?
Mám takové své pořekadlo a tím se řídím: „První spokojení zůstali na stromě!“ Chápete, stále se musím učit nové technologie ať již ve výrobě nebo v běžném životě. Nesmíme zakrnět a zůstat stát……
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Firma, tak jak je koncipovaná, je vlastně můj realizovaný sen. Jsem strojař, a jak jsem se zmínil v úvodu, byl jsem již 3 generace ve kdysi prosperujícím strojírenským podniku. A samozřejmě jako Hanák jsem i spjatý s půdou a tedy i výrobní sortiment je mi velice blízký.
Své výrobky úspěšně exportujete takřka do celého světa. To s sebou nese jistá kurzová rizika. Jak je ošetřujete?
Vzhledem k dobrým vztahům s Komerční bankou jak na centrále, tak v místní pobočce tuto oblast máme zajištěnou na několik let dopředu. Dílče korigujeme kurzové riziko nákupem pohonných jednotek k našim strojům ze zahraničí.