Přejít k hlavnímu obsahu

Multiscan

Sotirios Zavalianis má zkušenosti s podnikáním z rodného Řecka, ale zejména z České republiky. Zaměřil se na oblast zdravotnictví a jeho společnost Multiscan poskytuje služby v oblasti diagnostiky a léčby onkologických onemocnění. Nahlédněte s námi do moderního pracoviště a podívejte se na inspirativní podnikatelský příběh.

Přehrát video
  • Sotirios Zavalianis

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Podnikání nezačíná nikdy tak, že si sednete, otevřete sešit a začnete podnikat. Přináší to život sám. Něco vystudujete, něco zažijete a máte z počátku jen mlhavou představu o životě. Ten vám přináší nahodilé věci a právě tyto náhody mě ale nakonec k podnikání přivedly. Já byl například od mládí dost tvrdohlavý a nedovedl si představit, že budu pracovat pod někým. Roli zaměstnance jsem si zkusil dvakrát a byl dvakrát propuštěn kvůli nesouhlasu s nadřízeným.
Jak jste začal podnikat?
Zvolna. Nejdříve jsem začal podnikat v Řecku, kde jsme spolu s partnery zásobovali lodě v Pireu. Ukázalo se, že nedokáži být pouze spolumajitel. S tím, jak jsme začali být úspěšní, přestaly platit naše původní dohody. Síla peněz převýšila sílu přátelství, které se kvůli tomu rozpadlo. Po škole jsem se vrátil do Česka jako generální ředitel jedné nadnárodní rodinné firmy. Po úspěšném vybudování místní pobočky jsem majitelům nabídl její odkup, nesouhlasil jsem s manažerským vedením skupiny. Odkup nevyšel a já pokračoval dále sám a poprvé potkal firmu na distribuci potravin a kosmetiky. Firma v té době potřebovala cash flow, a odtud se také počítá naše spolupráce s Komerční bankou. Další mezník představoval moment, kdy mi kamarád nabídl podíl v jedné zdravotnické firmě. Zdravotnictví se opravdu zalíbilo a začal jsem odprodávat a tlumit své ostatní dosavadní podnikání. Původně jsem chtěl mít více činností a postupem jsem zjistil, že se musím soustředit jen na jednu věc. Musel jsem si vybrat, co budu dělat a rozhodl jsem se jen pro zdravotnictví. Člověk netušil, co všechno to obnáší a jak těžké to bude. Největší handicap byl, že přes elán a sílu jsem podcenil, že podnikám v oblasti, která je velmi specifická. Těžko jsem se prosazoval, protože jsem nebyl z oboru, nebyl jsem vystudovaný lékař apod. Doktoři tehdy brali jen další doktory. Hledal jsem proto někoho, kdo má jméno v českém lékařském světě a úctu lékařské společnosti. To byl počátek mé spolupráce s doktorem Caltou, který dlouhá léta představoval tvář naší zdravotnické firmy. Před pár lety náhle zemřel a tak dnes to již musím zvládnout sám.
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
Z pohledu naší zdravotnické skupiny to byl vstup do společnosti Mediscan před rokem 2000, což bylo v té době nejprogresivnější komplexní ambulantní zařízení v Praze. V roce 2001 pak vznik Multiscanu, který se stal komplexním onkologickým centrem a nakonec privatizace nemocnic v Hořovicích a Berouně v roce 2007.
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
Je to podnikání, které se zabýváte tím nejcennějším co člověk má, tedy zdravím. Morálka a zodpovědnost musí být na maximální úrovni.>/dd>
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Zdravotnictví je strašně konzervativní obor, ve kterém se těžko prosazují inovativní myšlenky.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Pokud bych měl naše podnikání přirovnat, tak k obrovské lodi. Těžko zrychlí a těžko zpomalí. Pokud nedojde k odkupu další firmy, tak vývoj a růst bude pomalejší. Na druhou stranu bezpečný.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil?
Když člověk něco dělá, má to dělat sám. V podnikání není demokracie, kde vás bude více diskutovat a rozhodovat. Je potřeba jedna hlava. Mé nejhorší zkušenosti byly vždy s rozchodem se spolumajiteli. Zničili jsme přátelství, které jsme budovali dlouhá léta. Za úspěch pokládám, že mě odborná společnost po mnoho letech bere za jednoho z nich, alespoň myslím.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Podnikal jsem dobrovolně a nic v životě není zdarma, ale necítím, že bych něco obětoval. Pro mě je to koníček, náplň života, společenské ocenění.
Čím se při své práci řídíte?
Snažím se řídit selským rozumem, to protože jsem dlouho v Česku. Někdy ho ale samozřejmě nahrazuji balkánským rozumem, kterému je vlastní jistá nesystematičnost.
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Na zdravotnictví mě baví, že je to podnikatelská činnost, která přináší ostatním užitek. Také v něm vidíte, že vaše podnikání skutečně rozhoduje o kvalitě života mnoha lidí.
Úspěch, kterého jste dosáhl jistě nebyl zadarmo. Kromě úsilí, času a odvahy jste musel investovat i nemalé finanční prostředky. Jak jste to vše zařídil?
Nepocházím z bohaté rodiny, kdyby nebyly peněžní ústavy, které mi na začátku uvěřily, bylo by vše strašně pomalé nebo vůbec. Velkou úlohu měla spolupráce s KB od začátku. Čím víc jsme se poznávali, tím větší důvěra mezi námi byla. Banka také viděla, že dbám na to, aby se zisk, kterého jsem dosáhl, vrátil zpět do podnikání. Úvěrování již tolik nepoužíváme, ale člověk má jistotu, že se má na koho obrátit v případě potřeby.