Přejít k hlavnímu obsahu

Furch Guitars

Rodinná firma Furch začala vyrábět kytary už v 70. letech. Po sametové revoluci prošla velkým rozvojem a z „garážové výroby“ se rozrostla až do dnešní podoby, kdy vyrábí až 7500 kytar ročně. Tyto kytary mají úspěch u českých hudebníků, ale i u zahraničních hvězd. Hraje na ně např. skupina Čechomor, zpěvák David Koller či Suzanne Vega. Podívejte se na startovní díl 17.série cyklu Cesty k úspěchu.

Přehrát video
  • Petr Furch

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Společnost Furch Guitars založil koncem sedmdesátých let můj otec, František Furch. Jako aktivní muzikant čelil v tehdejším socialistickém Československu naprostému nedostatku kvalitních hudebních nástrojů. Rozhodl se proto, že si kytaru vyrobí sám. Výsledný nástroj vzbudil mezi jeho blízkými známými velmi pozitivní reakce a rychle tak způsobil i vznik poptávky po jeho výrobě.
Jak jste začal podnikat?
Začátky byly složité, neboť tehdejší komunistických režim zakazoval veškeré soukromé podnikání. Touha mého otce po výrobě kvalitních hudebních nástrojů však byla silnější. Začal se proto věnovat výrobě kytar naplno a v roce 1981 vytvořil malou, z pohledu režimu ilegální a jednočlennou „garážovou“ firmu. Během 80. let vyrobil přibližně sto hudebních nástrojů a na české hudební scéně si začal budovat pověst prvotřídního kytarového stavitele. Navzdory nepřízni tehdejšího režimu se mu dařilo výrobu udržet a „utajit“, aniž by se dostal do konfliktu se zákonem. Zlom pak nastal v roce 1989, který v Československu přinesl Sametovou revoluci a následně pád komunistického režimu. Můj otec tak mohl začít pracovat a realizovat své vize svobodně, beze strachu z pronásledování.
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
Můj otec měl v pionýrských dobách po revoluci hodně odvahy a vůle, která mu pomohla překonat mnoho nelehkých situací. Objevila se období neplatících zákazníků, rychle rostoucích cen práce, globálních krizí i krizí čistě v hudebním průmyslu. Se vším jsme se museli poprat.
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
Velkým pozitivem našeho oboru je jeho přímé napojení na hudební průmysl, v němž se pohybuje velké množství lidí, které jejich práce baví a dávají do ní srdce.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Vývoj. Na vývoji zvuku i dalších vlastnostech kytary pracujeme dlouhou řadu let, přičemž jsme se v této oblasti dostali již hodně daleko. Každý další krok je proto těžší a nákladnější. Je to ale zároveň nejzajímavější část mé práce.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Rozhodně bychom se chtěli udržet na vrcholu v oblasti kvality zvuku a zpracování akustických kytar. Důležité je pro nás také šířit povědomí o značce Furch. Na mnoha trzích o nás ještě není dostatečně vědět, postupně to ale již měníme.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil?
Určit jeden moment v naší historii jako ten nejúspěšnější je poměrně složité. Náš celkový úspěch je tvořen mnoha menšími úspěchy, bez kterých bychom nebyli tam, kde se v současnosti nacházíme. Patří mezi ně například zapojení moderních technologií do výroby, což není v našem oboru běžné. Nebo udržení si výroby kytar přímo u nás v Němčicích, zatím co mnoho našich konkurentů přesouvá svou výrobu do levnějších zemí. Tato strategie má zásadní vliv na výslednou kvalitu našich nástrojů.
Musel/-a jste podnikání něco obětovat?
Nejvíce obětuji svůj čas. Vzdělávání v oblasti managementu mi v tomto ohledu hodně pomohlo, nicméně existují období, kdy se do práce ponořím a strávím s ní opravdu velké množství času.
Čím se při své práci řídíte?
Vždy se snažím hledat jádro problému. Ne vždy problém vzniká tam, kde se na první pohled zdá.
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Poznávání nových pravidel a vzorců, ať už například v oblasti vývoje či marketingové komunikace. Pokud se nám pořadí najít vzorec, který je pro nás využitelný a nikdo jiný ho dosud nepoužil, dává nám to skvělý pocit, že se někam posouváme.
Váš celý objekt prošel rozsáhlou rekonstrukcí, vytvořili jste si tak zázemí nejen pro veškeré výrobní procesy, ale především pro nové vlastní výzkumné a vývojové pracoviště. Jak jste to všechno financovali?
Růst firmy se snažíme financovat ze svých vlastních zdrojů, nicméně zásadní je pro nás také spolupráce s naší bankou. V poslední době jsme využili například provozní úvěr se zárukou Evropského investičního fondu, který nám pomohl náklady spojené se současnou expanzí částečně pokrýt.