Přejít k hlavnímu obsahu

Profivoda

Plzeňská firma Profivoda se orientuje na vše, co se týká vody. Její zakladatel, pan Patrik Pavlík, začínal prodejem filtračních zařízení a nyní jeho společnost nabízí komplexní řešení od rozborů, filtraci, přes hydrogeologickou a projektovou dokumentaci až po vrtání studní. Jaká jsou specifika v tomto podnikání? Podívejte se na další díl z cyklu Cesty k úspěchu.

Přehrát video
  • Patrik Pavlík

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Mám v sobě podnikatelského ducha, vždycky jsem uvažoval jako podnikatel a nikdy jsem neuvažoval o tom, že bych nepodnikal, mám to prostě v sobě.
Jak jste začal podnikat?
Začínal jsem již v 19 letech s autodopravou, byl to můj první pokus, pořídil jsem si soupravu – kamion, zaměstnal řidiče, sehnal zakázky a po půl roce činnost se ztrátou ukončil. Prostě jsem si zdravě natloukl, ale posunulo mě to.
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
Firma Profivoda existuje cca 10 let. Vyvíjela se postupně od drobných filtračních zařízení a postupně rozšiřovala své služby a produkty až do dnešního dne, kdy poskytujeme komplexní řešení pro vodu – její kvalitu a množství. Provádíme akreditované rozbory vody, montujeme a sestavujeme filtrační řešení na míru, staráme se o zdroje vody – studny a vrty tím, že je čistíme a provádíme na nich opravy a údržbu, řešíme opravy a instalace čerpadel včetně veškerého příslušenství. V neposlední řadě provádíme vrtané studny na klíč včetně veškeré potřebné hydrogeologické a projektové dokumentace. Jednoduše řečeno, řešíme veškeré problémy spojené s vodou. Každý produkt, služba či výrobek byl pro nás klíčovým milníkem, protože nás posunul ve schopnosti řešit problematiku spojenou s vodou komplexně. A toto řešení poskytujeme jak pro soukromé osoby, tak pro společnosti nebo státní segment, a to po celé České republice.
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
Základní specifikum našeho oboru je právě ta voda, protože bez vody nemůžeme přežít, nebude fungovat vaše domácnost a s tím jsou spojené emoce zákazníků, které většinou tyto problémy provázejí. Takže musíme být odborníci nejen na vodu, ale také na lidské emoce a reakce. Klíčová je pomoc zákazníkovi, že mu vyřešíme problém spojený s vodou.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Přesvědčit úřady, aby pracovali rychle, jelikož se jedná o vodu a zákazníci vodu potřebují rychle. Nalézt na trhu kvalifikované pracovníky, kteří chtějí skutečně pracovat a dělat práci na profesionální úrovni, kterou požadujeme, protože klíčový pro nás je zákazník, kterému jsem vyřešili vše, co bylo třeba.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Budoucnost naší firmy vidíme především v rozvoji, expanzi a prosperitě, tak abychom se mohli stále rozrůstat a investovat do vzdělávání našeho personálu, tak abychom byli platným „hráčem“ na tomto trhu a mohli jsme stále poskytovat lidem naše služby, které přináším lidem vyšší kvalitu a kvantitu pitné vody.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil?
Těžká otázka. Jsme stále na „počátku“, ale asi tím úspěchem je nalezení sama sebe v uplatnění, které můžeme přinášet našim zákazníkům. Vůbec velmi jasné vytyčení firemního směru a rozvoje. Mnoho lidí a firem v tomto nemá jasno a u nás je to jednoduché – je to Voda a vše, co s vodou souvisí. To, že poskytujeme služby po celé České republice, od Aše až po Havířov. Obrací se jako zákazníci velké firmy (jako Alza, Amazon, Mc Donald, atd), různá města, obce a další státní organizace (např. Poslanecká sněmovna nebo kancelář Senátu ČR).
Musel jste podnikání něco obětovat?
Rozhodně, ale neberu to jako oběť v pravém slova smyslu. Pro mě je podnikání život a hra, neberu to jako práci, ale jako zábavu a životní naplnění.
Čím se při své práci řídíte?
Produktivita a vzdělávání - to jsou klíčová řešení na vše, co v práci řeším. Buď vidím produktivitu u svých kolegů – zaměstnanců anebo ji nevidím. Pokud ji vidím, snažím se, aby se vzdělávali a tím zvyšovali kvalitu, pokud ji nevidím, nehodlám to řešit a hledám náhradu.
Úspěšnost Vaši firmy jistě vyžadovala spoustu úsilí a finančních prostředků. Jak jste řešili financování?
Financování jsme řešili dvěma způsoby, vlastní investice na počátku a pak samozřejmě výborná spolupráce s Komerční bankou.
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Celkově… baví mě to tvoření, rozvoj, expanze, z každé maličkosti, která je novinkou, máme ve firmě radost, ať už je to nový kolega, nový počítač nebo nový rozměr, který jsme objevili.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal člověku, který se chystá začít podnikat? (buďte prosím konkrétní)
Vzdělávat se, makat na sobě, věnovat se hlavně tomu, co vás baví a expandovat.