Přejít k hlavnímu obsahu

IPM Building

Podnikatel Pavel Matyáš stál na konci 90. let před rozhodnutím, zda založit vlastní firmu, bez kapitálu a bez zkušeností s podnikatelským prostředím nebo vzít perspektivní místo v jedné z největších českých stavebních firem. Zvolil si tu zdánlivě složitější možnost a založil vlastní společnost IPM Building. Měl jasnou představu, že chce stavět atypické domy a vily. Dnes už je zřejmé, že to byla ta správná cesta k úspěchu.

Přehrát video
  • Pavel Matyáš

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Řekl bych, že šance, která se naskytla a která přijde možná jednou za život a samozřejmě taky chuť zkusit si vybudovat vlastní firmu a vize - pokusit se stavět moderní atypické stavby a vrátit se k řemeslu a detailu….žádné paneláky, žádné podnikatelské baroko…...
Jak jste začal podnikat?
Navázal jsem na firmu, kde jsem pracoval několik let na vedoucí pozici a která ukončila svou činnost a převzal část jejich zaměstnanců, vše narychlo ze dne na den, bez velké přípravy v 31 letech.
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
Začali jsme 1999 v počtu cca 12 lidí v pronajatých kancelářských prostorách, v podstatě bez kapitálu a i bez jakýchkoliv znalostí a zkušeností s podnikatelským prostředím. Postupně se firma rozvíjela jak z hlediska počtu lidí, tak velikosti a počtu zakázek.
Důležitými okamžiky byly úspěšné realizované zakázky, které byly publikovány v odborných časopisech a knihách a rozšiřující se spolupráce se špičkovými českými architekty.
Svou roli v tom hrály i různá ocenění typu Grand Prix Obce architektů ČR apod. Vize atypických moderních zakázek a řemesla se začala naplňovat.
Velice důležitým okamžikem byla pak výstavba vlastního areálu v podobném stylu v roce 2012 v Konárovicích u Kolína.
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
Jedno naprosto jasné. V České republice jsou všichni stavaři a všichni alespoň jednou za život něco budovali, a tudíž mají zkušenost s naším oborem, někdy je to dobře a někdy ne. A samozřejmě konkurence, která je obrovská, jelikož spousta lidí je schopna jednoduše založit stavební firmu a začít podnikat, i proto jsme se od počátku specializovali, abychom se odlišili.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Určitě sehnat lidi, kteří jsou schopni realizovat atypické a náročné stavby v podstatě ve všech řemeslech. Přesvědčit je, že to stojí za to, protože ta práce je podstatně náročnější než stavět jakékoliv jednodušší stavby.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
To je velice těžká otázka, ale mám 2 syny, kteří oba studují stejný obor, od mala s „našimi“ stavbami žijí a bylo by krásné jim firmu předat a sledovat, jak ho posouvají dále…I když řemeslo se vytrácí jako celek a je otázkou, kdo vůbec v budoucnosti bude schopen podobné zakázky realizovat.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil?
Můj největší podnikatelský úspěch je, že jsem vybudoval hmatatelný podnik se svou základnou, s ustáleným profesionálním týmem, jasnou identitou a skvělou značnou, za kterým je vidět obrovský kus řemeslné práce, který pomáhá utvářet kulturní prostředí v mém oboru v ČR. Učím se pořád dnes a denně a často jsem překvapen, co je možné…. poučení, které se ukazovalo jasně od počátku je, že každá loď musí mít svého kapitána.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Samozřejmě obrovské množství času, které jsem firmě musel věnovat, jak v začátcích, tak i těžších dobách a v podstatě to platí dodnes. Jelikož bez toho, a to asi nejenom v mém oboru, to nejde.
Čím se při své práci řídíte?
Určitě instinktem a sedláckým myšlením. To je věc, která se postupně ze společnosti vytrácí, každý má jenom vzorce, tabulky, programy, ale vlastní úsudek, názor, instinktivní rozhodování se vytrácí……a to je velká škoda….
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Určitě práce v terénu, řešení detailů na stavbách, jednání s architekty, s mými zákazníky, předávání našich zkušeností dále a jejich uplatnění na dalších stavbách.
Stejně jako výchova mladých členů týmu, jejich tvarování a pohled na jejich profesní růst.Je to bezva útěk od šílené administrativy, která je s mým podnikáním spojena.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal člověku, který se chystá začít podnikat?
Je jich několik zásadních. Musí tomu naprosto věřit, jít za tím, být připraven na spoustu překážek a nebát se…Pokud se částečně zadaří, zůstat svůj. Umět komunikovat se zaměstnanci, partnery, zákazníky, neboť komunikace je ne-li nejdůležitější, ale určitě velmi důležitá věc v podnikání.
Moje životní hesla jsou „všechno zlé k něčemu dobré“ a „nejhorší je smrt z vyděšení“ a s tím si tak nějak vystačím, jelikož se těmi hesly dá zdůvodnit spousta věcí, když není úplně dobře.