Přejít k hlavnímu obsahu

Kostka-kolobka

Před jednadvaceti lety sestrojil Marek Kostka pro svého syna svoji první koloběžku. A stal se z toho hit. Dnes míří ročně z rodinné firmy Kostka – kolobka v Hanušovicích do celého světa tisíce koloběžek. Jak se firma stala úspěšnou a co stálo za rozhodnutím podnikat právě v daném oboru? Podívejte se na startovní díl 18.série cyklu Cesty k úspěchu.

Přehrát video
  • Marek Kostka

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo krozhodnutí začít podnikat?
Překonávat své vlastní limity.
Jak jste začal/a podnikat?
V malé garáži, mým oborem byla elektroinstalace a zámečnictví.
Jaká je historie vaší firmy? Jakébyly nejdůležitější okamžiky vhistorii Vaší firmy?
Mé podnikání začalo po základní vojenské službě v roce 1993, kdy jsem začal podnikat v malé garáži se spoustou naivních ideálů. Podnikat jsem se v podstatě učil od nuly a pokračuji v tom až dodnes. V podnikání zažijete hodně neúspěchu a zklamání a jen ten, kdo je překoná a umí se z nich poučit, může uspět. V roce 1998 jsem chtěl svému pětiletému synovi dát na Vánoce koloběžku, kterou jsem původně chtěl koupit. Jelikož jsem žádnou odpovídající mým představám nenašel, tak jsem se ji rozhodl na základě mých zkušeností, jak z dětství, tak z podnikání v oboru kovovýroba. Tím se otevřela nová etapa firmy Kostka, která trvá až do dnešních dní.
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
Neustále se zlepšovat a zdokonalovat nejen výrobek, ale i zákaznický servis. Protože uspět na zahraničních trzích není jen o ceně výrobku, ale hlavně o kvalitě značky, za kterou se výrobek prodává. Je to běh na dlouhou trať, který trvá desítky let. Důležité je vydržet.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Nejtěžší prací je zřejmě práce slidmia přebujelá byrokracie.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
I po 20 letech výroby koloběžek jsme stále na začátku, kde učíme celý svět poznávat kouzlo koloběhu. Proto o budoucnost tohoto úžasného sportu nemám strach.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a zčeho jste se naopak ponaučil?
Vytvoření konkurence schopné značky na světových trzích. Rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem je ten, že úspěšný to zkusil dvakrát.
Musel jste podnikání něco obětovat?
V podstatě vše, na co si vzpomenete.
Čím se při své práci řídíte?
Selským rozumem.
Co zaktivit spjatých sVaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Práce slidmi, inovace a vývoj.
Financovat výrobu nebude asi úplně jednoduché. Jak to řešíte Vy?
Samozřejmě otázka financování je zcela zásadní, a to jak z pohledu investic do technologií, tak do skladových zásob. Když jsme začínali, neměli jsme pokrokové technologie ani vhodné podmínky. Za přispění bankovního financování se nám podařilo vybudovat moderní firmu splňující ty nejvyšší současné standardy, vybavenou robotickými pracovišti, lasery a CNC řízenými stroji. Požadavky zákazníků na velikost portfolia a schopnost okamžitě vykrývat jejich objednávky nás nutí držet velké skladové zásoby. Bez toho by však jen těžko šlo uspokojit poptávku a expandovat na další trhy.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal člověku, který se chystá začít podnikat? (buďte prosím konkrétní)
Nejdůležitější pro Váš úspěch je obklopit se těmi nejlepšími ve svých oborech a vážit si jejich práce. Umět je motivovat, vést a mít velké cíle.