Přejít k hlavnímu obsahu

Xplore Fitness

Podnikatel Pavel Mareš je celoživotním vášnivým sportovcem a sport pro něj není pouze koníčkem. Bývalý český fotbalový obránce nechtěl zůstat po skončení aktivní kariéry v ústraní a v roce 2017 otevřel v Praze rozsáhlé fitness centrum Xplore Fitness o rozloze 2500 m2. Moderní fitko si oblíbil mimo jiné i hollywoodský herec Orlando Bloom, když je v české metropoli na natáčení. Podívejte se na další inspirativní příběh s příchutí úspěchu.

Přehrát video
  • Pavel Mareš

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Po ukončení mé fotbalové kariéry jsem věděl, že se budu chtít i nadále pohybovat ve sportu. Byla to jen otázka směru, kterým se vydám, protože na pracovní „důchod“ jsem se cítil příliš mladý.
Jak jste začal podnikat?
Nejprve jsem si udělal fotbalovou trenérskou a agentskou licenci, takže jsem začal působit jako fotbalový trenér i jako hráčský agent. V té době jsme se začali se svými kolegy v naší agentuře věnovat i sportovnímu marketingu a tím se začínal okruh aktivit související se sportem uzavírat. Když se nám naskytla možnost otevřít fitness centrum v Praze Na Příkopě, tak jsme neváhali.
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
Pro realizaci Xplore Fitness jsme založili novou společnost, která se zabývá pouze fitness businessem. Samotné fitko jsme otevřeli v říjnu 2017. Nejprve jako franšízu, ale po pár měsících jsme se rozhodli franšízovou smlouvu vypovědět a jít vlastním směrem. To byl zásadní okamžik našeho businessu. Od té doby jsme si šli naprosto svojí cestou.
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
Víte, my jsme v tomto businessu trochu atypičtí. Fitko si totiž ve většině případů otevírají lidé, kteří se celý život pohybují ve fitness světě, nebo velké nadnárodní fitness sítě. My nejsme ani jedno. My jsme tým lidí, který má velmi blízko ke sportu, a to ve všech směrech. Snažíme se využít veškerých zkušeností ze sportovního businessu a marketingu, aniž bychom byli zatíženi fitness minulostí. To nám možná umožňuje vnímat a realizovat věci trochu jinak. V každém případě i v tomto oboru se snaží spousta konkurentů roztáčet slevové akce a nabízet své služby za dampingové ceny. Tím si podrážejí nohy hlavně sami sobě, a hlavně je to z dlouhodobého hlediska cesta ke krachu. A takových fitek už zde bylo spousta. Je potřeba najít kompromis mezi servisem, který svým klientům dáváme a cenou, kterou za to požadujeme. Je to sice cesta delší, ale určitě stabilnější.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Myslím, že nejtěžší je vybudovat si kvalitní tým lidí. Od managmentu počínaje, přes trenéry, lektory, recepční a uklízečkou konče. Fotbal mě naučil hrát týmově. Když chcete hrát o titul, tak nesmíte mít na žádném postu nefungující článek. A to samé platí i u nás ve fitku. Náš společný cíl musí být fungující fitko. Jestli nebude fungovat, tak nebudou mít práci zaměstnanci, trenéři, lektoři, uklízečky ani management. Chceme, aby to takto vnímali i všichni ostatní. Uděláme vše pro to, aby se každý den těšili do práce. Už několikrát jsme se ale museli rozloučit s lidmi, kteří byli kvalitní, ale neuměli se stát součástí týmu. To je pro nás absolutně nejdůležitější a neustále to všem připomínáme.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
V poslední době si lidé začínali uvědomovat, jak je důležitý zdravý životní styl. Myslím, že si to nyní všichni uvědomíme ještě víc, protože právě zdravý životní styl, do kterého určitě patří i fyzické aktivity ve fitness centrech, je nejlepším bojem proti nemocím. Proto jsem přesvědčený, že budou lidi ještě aktivnější, než byli doposud.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil?
Určitě skutečnost, že patříme k nejúspěšnějším fitness centrům v České republice, aniž bychom měli předchozí zkušenost s tímto businessem. Na druhou stranu jsem se ponaučil, že se musíme spoléhat hlavně sami na sebe. Není možné spoléhat na to, že za vás někdo rozjede business a vy budete pouze sklízet ovoce. To je bohužel omyl spousty lidí, kteří se rozhodnou investovat. Prostě i zde platí, že si to musíte oddřít sám, se svým nejbližším týmem a pouze na sebe a tento tým se musíte spoléhat.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Já jsem se se svými nejbližšími parťáky nebál při rozjezdu ničeho. Asi by mi nikdo nevěřil, že jsem běhal v montérkách společně s dělníky na stavbě posledních čtrnáct dní před oficiální otvíračkou, protože se prostě práce nestihli v termínu. V ten okamžik byla každá ruka dobrá. Zároveň jsme byli všichni první rok 24 hodin denně připravení řešit problémy, které vyplavávaly. A bylo jich spoustu. Díky tomu, že máme otevřeno od 6:30 do 22:00, tak jsme strávili ve fitku i mnoho nocí, kdy v prostorách nebyli klienti, abychom napravili chyby, kterým jsme se při rozjezdu nevyhnuli nebo prostě vyplynuly při provozu. Není možné si hrát na majitele nebo manažera. Musíme umět všichni přidat ruku k dílu.
Čím se při své práci řídíte?
Jak už jsem řekl, fotbal mě naučil hrát týmově a za tým bych dýchal. Toto je věc, kterou se řídím i v businesse.
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Kontakt s lidmi. Neskutečně mě nabíjí, když se zde potkávám se spokojenými klienty, s kterými jsme schopni se bavit nejen o cvičení, ale třeba o nápadech a podnětech, kterými bychom mohli naše služby zlepšit. Nevnímám to jako kritiku, ale jako inspiraci. My jsme našim klientům vždy k dispozici a chceme, aby to věděli. Zároveň jsme samozřejmě rádi, když se k nám vrací i zahraniční klientela, která do Prahy přijíždí za prací nebo na dovolenou. To je třeba příklad Orlanda Blooma, který se k nám vrací pravidelně vždy, když v Praze natáčí.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal člověku, který se chystá začít podnikat?
Člověk musí věřit, že se vydal správným směrem. Když od začátku pochybujete, tak to nikdy nebude fungovat. Bez kvalitního týmu to ale nejde. Na to bych kladl největší důraz. Cestu k vytvoření takového týmu si ale musí každý najít sám. A věřte tomu, že to není pouze nabídka výše platu.