Přejít k hlavnímu obsahu

Trustav s.r.o.

Špaletová okna a poctivé dřevěné dveře, to jsou stěžejní pilíře firmy Trustav, která pomáhá navracet zašlou slávu historickým budovám nejen v Praze, ale i v rámci celé ČR. V dalším díle Cest k úspěchu se podíváme přímo do výroby, kde to voní dřevem.

Přehrát video
  • Jana Nováková

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Asi náhoda, doba „devadesátek“ (začala jsem podnikat v roce 1991, kde jsem měla za sebou „kariéru ve státním podniku Elektroporcelán Louny, odkud jsem odešla sama a dobrovolně ve 30 letech z pozice náměstka podniku, který měl 7 závodů, šla jsem do ambiciózní soukromé firmy do Litvínova na pozici, která mně dala možnost růst, používat nové technologie a svůj mozek :o))), touha po něčem novém, potom manžel se rozhodl podnikat v oboru, který byl stejný jako jeden v portfoliu mého zaměstnavatele a to jsem považovala z naší strany jako „střet zájmů“ a nefér vůči zaměstnavateli, tak jsem šla vlastní cestou….nebylo to jednoduché, umím být velmi loajální a pracovitý zaměstnanec a podnikání je najednou být na „všechno sama“.
Jak jste začala podnikat?
Vlastně jsem to zodpověděla viz výše :o))) Ale nezačala jsem hned vyrábět okna a dveře, začala jsem obchodní činností – vozili jsme s kolegou stavební materiály do Německa, potom jsem v rámci maželovy stavební firmy začala budovat sekci plovoucích podlah, luxusní sanity a kuchyní (na mostecku byli solventní zákazníci), v Chemopetrolu jsem vybudovala vývařovnu a kantýnu, potom manžel a jeho kamarádi zprivatizovali v Chemopetrolu zámečnickou dílnu, ze které se stala údržba se 80 lidmi-tam jsem to řídila ekonomicky…..
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
A tu údržbu jsme prodali (ne úplně dobrovolně, ale konkurence byla silnější) a peníze z prodeje manžel investoval do privatizace části loděnic v Děčíně – opravy a výstavby nástaveb lodí (elektroprojekty, potrubáři, zámečníci a hlavně TRUHLÁRNA) – já jsem to dostala na starost, vše šlo celkem dobře, ale náš zákazník přestal platit a když už těch „nul“ bylo moc, rozhodli jsme se firmu zavřít. V té době jsme s manželem hodně jezdily hodně na stavebí veletrhy a tam se vedle plastových oken začala objevovat i okna dřevěná a já jsem dostala nápad : máme truhlárnu, lidi, co umí vše, proč by nemohli vyrábět okna? S manželem jsem oba Vodnáři – vizionáři, já jsem vedle toho „trošku paličák“, když něčemu věřím, málokdo mne zastaví proto už to manžel raději předal mně:o))….a tak jsme začali vyrábět okna – nejdříve klasická eurookna na děčínsku, potom jsem pochopila, že to ekonomicky nebude vycházet a rozhodla jsem se obchodně pro Prahu. Tam jsem byla v pronájmu v kanceláři na Újezdě se špaletovým oknem a rozhodla jsem se , že bych je chtěla vyrábět (to je výhoda toho podnikání, že si můžete vymyslet úplně všechno, i zdánlivý nesmysl, ale následky jsou potom také vaše:o))Na leasing jsme nakoupili nové a dokonalejší stroje na okna(NC) a k tomu nástroje na okna špaletová. Všechno super, ale špaletová okna nikdo nechtěl, splátky leasingu jsme platit museli….já brečela, když jsem jezdila Prahou, viděla jsem ta moje milovaná špaletová okna a nic. Tak jsme vyrobili jeden prototyp a vystavili ho na dříve hodně navštěvované výstavě v Litoměřicích Můj dům, můj hrad a přihlásila jsem ho tam do soutěže o Nejlepší výrobek – a my jsme to vyhráli!Ale zakázky na špaletová okna nikde..Potom se nám podařili získat zakázku na špaletová okna v České Kamenici -8 ks oken-hurá! Ale to náš leasing taky neuživilo. Zlom nastal v roce 2001, kdy tenkrát IPS Skanska vyhlásila výběrové řízení na dodávku a montáž špaletových oken na Muzeum hudby v Karmelitské ul. Na Praze 1 -160 ks!!! Šla jsem do soutěže, vysvětlila , že zkušenosti máme (malá lež, která se vyplatila..) Vyhráli jsme to a protože ještě tenkrát i Skanska dávala zálohy, mohla jsem nakoupit materiál a teď už to bylo jen na nás, jak to zvládneme…šance, kterou jsme dostali, na stavbě pracovali všichni, i můj vysloveně umělecky naladěný syn –student:o))) prostě všichni a happy End – zvládli jsme to …
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
Náš obor je velmi specifický – umíme sice vyrobit truhlářsky skoro vše – i nábytek a vše ze dřeva, ale já si myslím, že když chce někdo něco dělat pořádně a stále se vylepšovat, je nutné se specializovat. A my jsme se specializovali na kopie historických oken a dveří, tím můžeme pořád vylepšovat se a zdokonalovat, nevýhodou je , že třeba nemůžeme tolik využívat automatizace :ruční práce, manuální zručnost a používání hlavy je u naší práce nezbytné.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Podnikání :o))) Já si myslím, že je to u každého podnikatele v našem oboru stejné : musíte sehnat práci, vymyslet, jak se to vyrobí, nakoupit materiál, zaplatit lidi a zajistit, aby zaplatil zákazník …Vedle toho naše specifikum : jednání s památkáři – zpracováváme posudky oken a dveří, kreslíme jejich projekty a vše potom projednáme, já jsem v roce 2015 dokončila nástavbové studium po vysoké škole při NPÚ v Praze „památkář“, které je vlastně takové památkové minimum hlavně pro pracovníky ve státním sektoru, kteří se o památky starají.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Já jsem totální a trvalá optimistka, myslím si, že vše má svoji životnost a to jsou i okna a dveře, prostě se někdy vyměnit musí a nejen naše Praha je plná krásných historických domů, které si zaslouží uchovat svoji identitu při dodání nových technologických prvků a zajištění lepších tepelně a hlukově izolačních vlastností. Teď měníme okna ještě i z konce 19. století a začátku 20. Století, takže perspektiva dalších desetiletí výměny ….Jak bylo v té reklamě , že až bude ten muž natírat ten plot podruhé , tak už tady „maminka“ nebude, tak je to s výměnou oken : až se bude měnit „poslední“ okno, ta já už tu nebudu:o)))Stačí si jen zachovat kvalitu, serióznost, služby…..Takže to vidím DOBŘE:o)))
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučila?
Pro mne úspěch je spokojený zákazník, spokojený zaměstnanec, spokojený dodavatel a spokojená já, potažmo moje rodina. Takže úspěch je, když toho dosáhnu.. Ale samozřejmě doba mne poučila, že i když všichni se budou snažit jak mohou, jsme lidé a vždy se objeví v sektoru zákazník, zaměstnanec ,dodavatel někdo, kdo úplně neplní „předpokládané morální vlastnosti“, tak vše nevyjde, jak jsme předpokládali…ale nakonec moje životní „ má dáti dal“ a „život jsou ztráty a nálezy“ vychází dobře, protože mám obrovské štěstí na lidi okolo sebe. Potom je úspěch tzv. diplomový :o))) , také jsem na něj pyšná, nebudu dělat , že ne : LADY PRO 2018, 100 nejlepších firem 2019 a 2020, Výjimečná podnikatelka ČSOB 2019.
Musela jste podnikání něco obětovat?
PODNIKÁNÍ MI PŘINESLO SVOBODU A PENÍZE, VZALO MI SVOBODU A PENÍZE:O)) To je věta, která odpovídá tomu, že obětujete čas pro svoji rodinu a koníčky, musíte stále řešit otázku financí, vedle toho si můžete vymyslet, co chcete a „dělat, co chcete“, ale nesete všechny důsledky. Přináší to také, pokud jste úspěšní, i ty peníze, které ale, pokud opravdu se firmě plně věnujete, nemáte čas si „užívat“.
Čím se při své práci řídíte?
Já jsem velmi intuitivní člověk, zároveň velmi pozitivní, který se snaží , i přes zkušenosti, věřit lidem (dědictví po tatínkovi). Takže : hodně se řídím intuicí, ale jsem i ekonom, tak si to rozhodování umím podložit čísly.
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Mne baví jednání s lidmi-asi čerpám energii z lidí:o))) Baví mne , když vidím, že zakázka dopadne dobře a ta historická budova je znovu krásná a uvnitř si uživatelé pochvalují zlepšenou izolaci a estetiku. Ale úplně mimo okna a dveře- jsme s manželem velcí milovníci dobrého vína, jezdíme už dlouhé roky do Rakouska , oblíbili jsme si jednoho rakouského vinaře, kde jsme v rámci naší firmy vytvořili divizi „víno“, která prezentuje a obchoduje víno rakouského vinaře Norberta Kroisse z Illmitzu .
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dala člověku, který se chystá začít podnikat?
Mějte nápad, pořádně si to spočítejte –stačí excell, obklobte se stejně naladěnými lidmi, buďte velkorysí a hlavně počítejte s tím, že, alespoň na začátku, přijdete o svobodu a peníze. A potom je to úplně jednoduché:o)))