Přejít k hlavnímu obsahu

3DSIMO

Záliba v modelaření byla pro pana Davida Paškeviče odrazovým můstkem k realizaci prvního 3D pera na světě. Hračka pro děti, dospělé, kutily i umělce, to vše v sobě tento speciální produkt skýtá. Pojďme se v dalším díle Cest k úspěchu podívat přímo do výroby, kde tento jedinečný pomocník vzniká.

Přehrát video
  • David Paškevič

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
K podnikání jsem se dostal přes brigádu ve vědeckém inkubátoru při studiu ČVUT. Pracoval jsem s 3D tiskem, který v té době nebyl technologicky ještě tolik rozvinutý a výrobky jsme museli často upravovat pomocí tavení používaného materiálu. Jako nadšenému kutilovi mi to nedalo a napadlo mě si vyrobit vlastní vylepšovák, který by mi úpravy usnadnil. Tak vzniklo první 3D pero v Evropě. Nejdříve jsem 3D pero využíval jen jako pomocníka 3D tisku a k vlastnímu podnikání mě přivedly až děti z domu dětí a mládeže, kde jsem působil jako lektor. Jednou u mě v tašce zahlédly můj prototyp, který si chtěly samozřejmě vyzkoušet. Jakmile si s ním začaly hrát, tak mi došlo, že potenciál pro jeho využití je daleko větší, a rozhodl jsem se začít se sériovou výrobou.
Jak jste začal podnikat?
Než jsem se do podnikání pustil, bylo potřeba 3D pero upravit nejen po technické, ale i designové stránce, aby bylo zajímavé pro zákazníky a zároveň se dalo sériově vyrábět. S tím mi pomohli mí kamarádi - designér Peter Duba a elektrotechnik Ondra Nentvich. Přes crowdfundingovou kampaň se nám od lidí z celého světa podařilo získat více jak milion korun, který jsem ještě doplnil svými úsporami a půjčkami. Jak se rychle ukázalo, tak ani tyto peníze na rozjezd nestačily, ale naštěstí si nás díky zajímavému nápadu všiml investor, který nám pomohl zafinancovat rozjezd firmy i vývoj dalších produktů.
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
Historie 3Dsimo se začala psát v roce 2013, kdy jsme začali vyrábět a prodávat naše 3D pero. Následně jsme vyvinuli 3Dsimo mini, které bylo předobrazem pro náš multitool MultiPro, kterému přezdíváme dílna do dlaně. Jedná se o pero s vyměnitelnými nástavci, které kromě 3D tisku umí šroubovat, vrtat, pájet, gravírovat, brousit, řezat nebo vypalovat. Tento světový unikát méme patentovaný ve 151 zemích světa. MultiPro následovala open source verze KIT 2. Zásadním okamžikem byl investiční vstup Michala Vlkouna z Conquestu, který je významným českým distributorem hraček a her, jakou jsou třeba konzole Nintendo. Díky zaměření jeho podnikání jsme se mohli soustředit na vývoj dalších produktů a vznikla tak elektronická stavebnice Boffin Magnetic, která založená na technologii spojující magnetismus a vodicí plochu. Na podložce si tak pomocí různých součástek, jako je třeba malý LCD displej, reproduktor, mikrofon a mnohé další můžete sestavit až 200 projektů. Od jednoduchého obvodu s funkční žárovkou přes kontrolku reagující na zvuk až po vlastního gameboye. Jedná se o vylepšení staré stavebnice Boffin, se kterou jsem si v dětství hrával i já, a je určena nejen dětem, ale všem, kteří mají zájem o objevování a chápání kouzla fyziky, techniky a obecně věcí kolem sebe. Nejnovějším přírůstkem je značka Noyce Joyce, pod kterou vyrábíme stavebnice fungující jako puzzle obohacené o elektrosoučástky. Po sestavení člověk získá funkční a designový prvek. Můžete si doma postavit RC autíčko, digitronové rádio, Nixie hodiny nebo budík. Nově pak dokončujeme práce na designové interaktivní nástěnné mapě světa, kterou tvoří plně funkční plošné spoje. Díky více jak 10 000 pokovaných děr a 900 diod umí simulovat světelné pokrytí planety a umožňuje vlastní nastavení jako rozsvěcování předem zvolených zemí nebo nastavení jiné barvy například pro země, které člověk navštívil nebo kam se chystá. Posledním důležitým okamžikem je letošní otevření MultiLabu. Jedná se o nové výrobní prostory, které nám svou dispozicí umožní i plánovaný růst a rozšiřování výrobních kapacit. Multilab je zároveň otevřenou komunitní kreativní dílnou pro širokou veřejnost. Máme v něm spoustu zajímavých přístrojů jako gravírovací lasery, 3D tiskovou farmu nebo 30tunový lis. Zájemcům po dohodě rádi nabídneme nejen tyto kapacity, ale i odbornou radu k realizaci jejich projektů. Rádi bychom z MultiLabu vybudovali místo pro setkávání komunity a nadšených techniků.
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
V první řadě to jsou nároční zákazníci. Hlavně okolo 3D per a multitoolu je velká komunita makerů, kteří naše produkty zbožňují a vytváří s nimi mnohdy neuvěřitelné věci. Jsou to opravdoví nadšenci a srdcaři, kteří jsou velmi aktivní a rádi nám posílají své připomínky nebo návrhy na vylepšení. Na druhou stranu se jedná o velmi náročné zákazníky, kteří neodpustí chybu při výrobě nebo ztracenou objednávku. Musíme být proto velmi precizní a otevření. Proto jsou naše produkty open-source, aby si je mohli všichni upravovat podle svých potřeb. Komunita makerů je také důvodem, proč jsme se při stěhování do nových prostor rozhodli v nich vybudovat MultiLab. Dalším specifikem je to, že naše zásilky dodáváme prakticky do celého světa, což s sebou nese zajištění spolehlivé a bezchybné logistiky, a to i do odlehlých oblastí. Vyzkoušeli jsme si třeba, že dokážeme poslat zásilku i na vojenskou základnu v Tichomoří. Velkou roli hraje i znalost místních zákonů a celních podmínek, což je třeba důvod, proč nemůžeme naše pera posílat do Brazílie, kde je clí jako 3D tiskárny, což znamená zaplatit poplatek vyšší, než je jejich samotná cena.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Veškeré naše produkty jsme si vymysleli a vyvinuli sami. Kromě veškerých konkurenčních výhod to s sebou nese i jisté nevýhody v podobě velmi specifických dílů, které se velmi obtížně shánějí. Například plošné spoje o velikosti naší mapy se nikdy nevyráběly a museli jsme obtížně hledat dodavatele, který s tím začne. Speciální kapitolou jsou pak digitronky, které používáme do našich hodin, budíku a rádia. Ty totiž dříve sloužily k zobrazování čísel ve starých pokladnách, ale i počítačích nebo v prvních vesmírných lodích, ale v 70. letech je vytlačily LCD displeje. Konkrétně typ IN-17, který používáme do našeho Nixie budíku, se už 50 let nevyrábí a jedinou možností, jak je získat, je odkup od ne vždy spolehlivých překupníků ze zemí bývalého Sovětského svazu, kde jsou digitrony ještě k nalezení.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Náš letošní obrat byl 20 milionů korun a v tomto roce bychom se rádi dostali na 30 milionů. I když jsou naše výrobky určeny pro relativně malý okruh zákazníků, tak i přesto věříme v náš další růst, kterému pomůžou jak nové unikátní produkty, tak i inovace těch stávajících. Objednávky z České republiky tvoří jednotky procent a naše produkty prodáváme prakticky do celého světa. Nejsilnějšími trhy jsou pro nás USA, Kanada nebo Japonsko, které jsme rozhodně nevyčerpali a díky jejich velikosti máme možnosti se dále posouvat.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil?
Za svůj největší úspěch považuji, že se mi povedlo vybudovat stabilní a šikovný tým lidí, se kterými se skvěle spolupracuje na tvorbě a produkci všech našich produktů. Mezi úspěchy řadím i uvedení každého nového produktu, který se prodává, a hlavně dělá lidem radost. Snažil jsem se z každé chyby vždy poučit a něco si z ní i odnést. Naučil jsem se, že by člověk nikdy neměl podceňovat obchodní dravost a vyjednávací schopnosti výrobců komponentů v Číně a zároveň nebýt důvěřivý k možným distributorům a různým partnerům.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Stejně jako všichni podnikatelé, sportovci a lidé v různých oborech, kteří se snaží něčeho dosáhnout, jsem musel i já svojí práci věnovat opravdu hodně úsilí, nervů a času, s čímž mám v plánu i do budoucna pokračovat. Na druhou stranu to určitě stojí za to, protože jsem jeden z mála, který má to štěstí, že práce je i jeho koníčkem.
Čím se při své práci řídíte?
Řídím se pravidlem, že musím svým zaměstnancům a kolegům příkladem. Proto když po nich chci dobře odvedenou a svědomitou práci, tak musím začít hlavně u sebe a pracovat s o to větším nasazením. Zároveň se snažím být férový a upřímný, což očekávám i od svých kolegů. Je v pořádku, pokud člověk něco při práci pokazí, to se může stát, ale očekávám, že začne hledat řešení a nápravu.
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Nejvíc mě baví vymýšlení a realizace nových produktů. Od malička jsem nadšený kutil a modelář a jako teenager/dítě jsem si doma postavil vlastní CNC frézku, kterou mi rodiče do panelákového bytu nechtěli dovolit, a to ani za peníze, které jsem vydělal na brigádě. Tohle tvoření ve mě zůstalo a pořád mě velmi baví celý proces vymýšlení nových produktů a stavění prototypů až po jejich uvedení do výroby. Největší radost mi ovšem dělají reakce spokojených zákazníků a jejich radost z našich výrobků.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal člověku, který se chystá začít podnikat?
Nikdy to nevzdat, mít víru sama v sebe a pokračovat dál.