Přejít k hlavnímu obsahu

DW Solution

Ať již se jedná o vstupní nebo interiérové dveře, okna, garážová vrata i stínící techniku, poskytuje DW Solution poradenství i samotnou realizaci na nejvyšší úrovni. Jak lze díky moderním, inteligentním technologiím ovládat odkudkoliv všechny výrobky v domě a vytvářet si tak svůj vlastní komfort, o tom se více dozvíme v dalším díle Cest k úspěchu.

Přehrát video
  • Leoš Vágner

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
V roce 2003 jsem začal podnikat a zastupovat zahraničního výrobce oken a dveří v ČR a SK. Zákazníci, kteří od nás odebírali byli spokojeni s našimi službami a chtěli od nás stále více sortimentu, který jsme neuměli nabídnout. Tak došlo k rozhodnutí založit firmu DW Solution s.r.o., která umí zajistit, dodat, namontovat a seřizovat sortiment otvorových výplní a doplňků.
Jak jste začal podnikat?
Samozřejmě začátky byly těžké. Především sehnat specialisty na okna, brány, vrata, montáže a elektroniku bylo velmi těžké. Ale měl jsme štěstí, tak jak to v životě bývá. V roce 2017 proto vznikla firma DOORS WINDOWS SOLUTION – webové stránky, první brožura a začalo oslovování zákazníků. Účastnili jsme se veletrhů a předváděli reálné vzorky. Zároveň jsme začali spolupracovat s významnými výrobními závody, jakými jsou Somfy, Kliky od M&T, dodavatelem dveří a oken POL Skone a v Polsku Wisniowski.
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
Od vzniku v roce 2017 jsme se postupně rozrůstali od 1 osoby po dnešní stav 6 lidí a mnoho specialistů, které najímáme, celkem je to cca 20 -30 firem se kterými spolupracujeme.
Jaká jsou specifika podnikání ve Vašem oboru?
Pro zákazníka je nejdůležitější vše vidět na vlastní oči a zároveň si věci odzkoušet. I proto jsme se rozhodli udělat showroom s plně funkčními vzorky v reálné velikosti. Tak vznikla vzorkovna, kde máme vše vystaveno. Dále jak jsme, díky úvěru od KB, koupili sklad v Hrobicích, kde instalujeme postupně všechny prvky do reálné budovy. Společně s architekty budujeme i vzorový dům, kde vše můžeme ukázat od začátku do konce tzn. od průběhu stavby (upozornit na zásadní věci v procesu výstavby), až po finální předání.
Vzhledem k rozmanitému sortimentu potřebujeme zároveň vyškolené specialisty, kteří konkrétně rozumí danému odvětví, ne každý totiž rozumí všemu.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Jak jsem uvedl, nejtěžší je převést nápad a dobrou myšlenku do reality a funkčnosti. Ve vztahu k zákazníkovi je pak nejtěžší vyhovět přáním, která jsou občas nereálná. Vše vyrobit nelze, proto je nutné pečlivě vysvětlit postup a funkčnost daného výrobku.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Dnešní doba je značně nejistá. Abychom mohli dosáhnout svým závazkům vůči zákazníkům, potřebujeme spolehlivé obchodní partnery. Pokud bude materiál a dobré výrobní termíny, což je základ, budeme nejen my, ale především zákazníci, spokojeni, protože ti budou mít dům se všemi prvky, který si vysnili.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil?
Úspěchem je především to, že se nám podařilo nápad převést do reality. Firma funguje, realizujeme komplexní dodávky a klienti se vrací, dokonce stále přicházejí noví zákazníci a odběratelé, kteří s námi myšlenku chtějí sdílet. Dnes umíme dodat všechny otvorové výplně pro dům + venkovní prvky jako ploty, brány, garážová vrata a nově také pergoly. Naučili jsme se pracovat s velkoobjemovými zakázkami. Nyní tak již standardně montujeme i těžká a objemná okna nebo vjezdové brány, což nebylo jednoduché, ale naučili jsme se to a dnes nás již nic jen tak nepřekvapí. Co jsme se ale naučili především, je umět reagovat na nové, překvapivé situace a nenechat se rozhodit – vždy se něco stane na stavbě, při přepravě atd., ale vše má řešení.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Ano podnikání jsem musel obětovat mnoho – ošidit rodinu s malými dětmi, šidit koníčky, s některými dokonce přestat. Další věc je životospráva, jednání s klienty po večerech atd., pokud má ale práci člověk rád, vše překoná.
Věřím, že budu schopen rodině vše vynahradit a užít si život trochu později. To je můj plán.
Čím se při své práci řídíte?
Řídím se především vlastním názorem a pocity. Jsou zakázky, které jsou špatně připraveny, proto neděláme s každým. Je nutné vyhodnotit, zda jsme schopni splnit zákazníkovo očekávání a především, a to je v podnikání ve stavebnictví nejhorší, hlídat finance. Pomáhají nám instrumenty od KB, ale i tak musíme být velmi opatrní a někdy velmi tvrdí při jednáních.
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Nejvíce jsme spokojen, když od nás odchází spokojený klient a ještě více, když se akce povede – dům se namontuje a zákazník nás pochválí. A především, když odcházíme z dokončeného projektu, jehož provedení se po všech stránkách líbí nám, to je největší výhra, ohlédnout se za dobře odvedenou prací.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal člověku, který se chystá začít podnikat?
Pokud bych měl někomu radit, tak první rada zní – musíte věřit tomu, co děláte. Za druhé se připravit na neúspěch a problémy na cestě, ale vždy jít kupředu. Z druhé strany nesmíte chyby opakovat, protože mnoho štěstí při opakovaných chybách nezískáte. A pak dobré kolegy a podporu firmy od banky až po subdodavatele, prostě dobré lidi kolem sebe, pak jde všechno snáz. Musíte si dát ale pozor, aby rozvoj nebyl příliš prudký, abyste zvládli zajistit obsluhu, objednávky, sklad, evidenci a montáže. Vše musí být vyvážené. Věřím, že se naše cesta bude rozvíjet a pokud bude vše v pořádku ve společnosti, dostatek klientů, kteří chtějí stavět, bude se nám dařit. Věříme, že budeme mít kolem sebe šikovné mladé lidi, kteří rozumí své práci a chtějí pracovat!!