Přejít k hlavnímu obsahu

Pealock

Na počátku byla krádež lyží, která navedla Marka Valu, majitele firmy Pealock, aby navrhl chytrý zámek, který neprolomí ani kladivo, a který by všem lidem zpříjemnil jejich sportovní chvilky.

Přehrát video
  • Marek Vala

Co v pořadu nezaznělo

Co Vás vedlo k rozhodnutí začít podnikat?
Byla to zkušenost s krádeží mých lyží v Rakouska asi 4 roky zpátky, kdy jsme byli přímo na svahu na obědě a když jsme se vrátili zpět, lyže už tam nebyly. Situaci umocnil fakt, že na trhu nebylo žádné sofitiskované řešení vhodné 21.století.
Jak jste začal podnikat?
První měsíce jsem se snažil vše řešit sám, ale brzy jsem si uvědomil, že tudy cesta nevede. Obrátil jsem se tedy na VUT v Brně, kde jsem studoval a ti mě dali kontakt na designéra, poté jsem našel konstruktéra, vývojáře elektroniky, aplikace a další lidi, se kterými jsem to všechno dával dohromady. V tu dobu jsem pracoval jako manažer kvality v automobilovém průmyslu, takže ten přesah směrem do výroby se mi teď hodí.
Jaká je historie vaší firmy? Jaké byly nejdůležitější okamžiky v historii Vaší firmy?
Vývoj trval zhruba 3 roky, během kterého probíhali i ověřovací série, testování apod. Loni v červnu se nám podařilo získat celosvětové ocenění Red dotAward, v prosinci jsme vyhráli startupovou soutěž pořádanou KB, v únoru jsme se domluvili na investici s fondem Nation1 a Prusa research částkou 415k EUR. V březnu jsme začali sériově vyrábět a v dubnu šli k zákazníkům první kusy, kterých jsme k dnešnímu prodali zhruba kolem 2000. Nyní se zaměřujeme na B2B segment, což jsou v praxi kamenné obchody prodávající kola a lyže.
Co je na Vašem podnikání nejtěžší?
Obecně něco vyrábět je velmi složité a kor když se jedná o úplně novou věc, kterou si člověk vymyslel, takže něco vyvinout je jedna věc, ale umět to i sériově vyrábět je věc druhá. Vzal jsme si velké sousto,lidé jsou navíc u elektroniky zvyklí, že je všechno precizní a není zde moc prostoru pro chyby. Nepomáhá tomu ani aktuální situace, kdy je globální nedostatek elektronických komponentů, často se stává, že musíme kvůli jedné součástce předělat celý HW design, včetně ověřovacích sérii a všechno se tak časově natahuje a stojí nás to spoustu peněz. Bežnédodací lhůty součástek jsou teď i rok.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy?
Pealock jako prodej HW je první částí tohoto projektu, v tomto směru bychom se nyní chtěli rozrůstat do zahraničí, zejména na Slovensko a DACH trhy. Tou druhou částí je fintechová část, kdy si budeuživatel moct dané vybavení v naší aplikaci ať už krátkodobě na pár hodin, či dlouhodobě pojistit na pár kliknutí.
Co považujete za svůj největší podnikatelský úspěch a z čeho jste se naopak ponaučil?
Začal bych asi tím ponaučením, protože člověk se učí každým dnem, kor ve startupu, kdy řeší chod celé firmy, od výroby, přes nákup, marketing, IT a další věci. Není důležité se snažit vyvarovat chyb, to by člověk ve startupu nemohl dělat téměř nic, ale aby stáli co nejméně času a pěnez a umět se s z nich poučit. Za svůj největší podnikatelský úspěch považuji asi to, že Pealockvůbec spatřil světlo světa, protože ta cesta byla opravdu těžká a dlouhá a že se setkávám již s lidmi, kterým Pealockusnadňuje jejich každodenní život.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Samozřejmě, každý vidí jen tu špičku ledovce, ale neuvědomuje si už že za tím stojí 16 hodin denně práce, hromada stresu, odmítnutí, neúspěchů, probdělých nocí, nulový čas na koníčky a rodinu.
Čím se při své práci řídíte?
Vytyčil jsem si cíl a pomalu se k němu snažím dostat. Snažím se dát hodně na intuici, což bylo hlavně potřeba ze začátku, kdy se člověk rozhodoval se kterýma lidma a firmama začne spolupracovat.
Co z aktivit spjatých s Vaším podnikáním Vás baví nejvíce?
Je to asi svoboda a že člověk buduje něco svého a to nejen svůj brand, ale úplně nový produkt na trhu. Hodně mě baví spojení výroby s e-commerce.
Váš příběh bude možná pro někoho natolik inspirativní, že se sám pustí do podnikání. Jaké rady byste dal člověku, který se chystá začít podnikat?
Aby to při prvním neúspěchu nevzdali, možná se to zdá jako klišé, ale je to opravdu o vytrvalosti. Úspěch nepřijde hned a už vůbec ne sám. Já osobně se zdaleka necítím být úspěšný, je před námi ještě hodně dlouhá cesta, ale myslím, že jdeme tím správným směrem.