Přejít k hlavnímu obsahu

Diké zahrady

Kompletní zahradnický servis zahrnující veškeré služby spojené s architekturou zahrad, veřejnou zelení, okrasnými i koupacími jezírky nebo střešními zahradami, to vše nabízí firma Diké zahrady. Jaké trendy a inovace v tomto oboru se od naší návštěvy na trhu objevily a čím vším se může pan Halama, majitel firmy, pochlubit, o tom bude další díl Cesty k úspěchu.

Přehrát video
  • Petr Halama

Co v pořadu nezaznělo

Jak se vaší firmě daří, co se od doby natáčení pořadu změnilo?
Složitá kovidová doba nás nakopla, zvýšil se nám obrat a přibylo práce.
Co bylo těžké tehdy a co je nejtěžší teď?
Získat dobré zakázky za dobré peníze, vzhledem ke kritériím ve výběrových řízeních, kterým je stále jen nejnižší cena, pokud jde o veřejné zakázky. V soukromém sektoru to až tak neplatí.
Přišli jste od našeho minulého setkání ve svém oboru či firmě s nějakou inovací?
Ani ne, situace nás spíš nutí držet více zásoby a myslet víc na budoucnost.
Zaznamenali jste růst?
V množství práce ano, jinak ne.
Jak jste tyto změny či případné inovace financovali?
Máme dostatek našich volných prostředků a více si rozmýšlíme výdaje. S některými projekty, které bychom nezvládli ufinancovat, nám pak pomáhá KB.
Na co jste nejvíc pyšní?
Držíme si své místo na trhu a mezi konkurencí, nemáme vysoké ambice, ale zároveň nechceme za nikým zaostávat.
Co koronavirus a všechno dění kolem, poznamenalo to nějak i vaše odvětví, vaši firmu?
Zatím nás to nijak negativně neovlivnilo, přibylo zakázek, zvýšil se obrat. Možná z důvodu, že nejsme specializovaní jen na určité typy klientů a děláme od soukromých zahrad, firem až po státní akce financované fondem životního prostředí, většinou pro obce.
Má vaše firma snahu zmírnit environmentální dopady a pomáhat přírodě?
Ano. Jsme zahradníci, spoluvytváříme naši zelenou planetu, na životním prostředí a zachování udržitelného rozvoje nám záleží.
Jak nyní vidíte budoucnost své firmy? Jaké máte plány?
Dokud budou mít lidé co jíst, budeme mít práci i my. S karanténami se hodně lidí začalo více věnovat svému obydlí, a to nám nahrává. Většinou každý časem pochopí, že zahradnické řemeslo se nenaučí za pár hodin v online kurzu (móda online zasáhla i náš obor) a nakonec se obrátí na někoho jako jsme my, pokud mu opravdu záleží na krásné zahradě.
Stále vás podnikání baví? A co nejvíce?
Pokud by nás to nebavilo, nemohli bychom to dělat dobře. Nejvíc mě na naši práci baví, že tvoříme něco konkrétního, hmatatelného, co vydrží dlouhá léta a bude to dělat radost mnoha dalším lidem. Spoluvytváříme životní prostředí pro budoucí generace a životní prostor pro ostatní živočichy i rostliny, pomáháme tak udržovat naši planetu zdravou.
Máte nějakou podnikatelskou radu? Co byste poradil začátečníkům v podnikání?
Podnikat lze v mnoha oborech, je to zápřah, který někdy bolí a nikdo vám nic zadarmo nedá. Na druhou stranu, pokud vydržíte, sklízíte ovoce své píle a když vás to i baví, a jsou za vámi vidět výsledky, asi byste neměnili. Důležité je mít vizi, nápad, výdrž a nebát se začít takzvaně zlehka, postupně se rozvíjet a snažit se být lepší, kvalifikovanější a nenechat si utéct trendy, i když nejlepší je trendy udávat než se jim podřizovat.