Přejít k hlavnímu obsahu

Biopekárna Zemanka s.r.o.

Prosperující rodinná firma? Biopekárna Zemanka dokazuje, že se s členy rodiny můžete prosadit i v zahraničí. Podívejte se na jejich cestu k úspěchu.

Přehrát video
  • Jan Zeman

Co v pořadu nezaznělo

Co je u vás nového? Co se vám od minulého setkání povedlo? Čím se můžete pochlubit?
Získali jsme nové trhy v zahraničí. Polsko, Bulharsko, Belgii a USA. Máme nové výrobky, můžeme zmínit bezlepkovou řadu. Vystavovali jsme na největším světovém veletrhu biopotravin. Rozjíždím další výrobní řadu, nový projekt energetických a proteinových tyčinek.
Máte pocit, že to, co děláte, má budoucnost/smysl? Co vás nutí jít dál?
Určitě, máme potenciál k velkému růstu i díky většímu zájmu lidí o kvalitu potravin. Zákazníci se více zajímají o to, co jedí, a z čeho jsou potraviny vyrobené. V tomto jsme silní a máme potenciál. Mě nutí jít dál velká touha rozvíjet a budovat firmu a přitom to dělat smysluplně a nezatěžovat životní prostředí naším provozem. Jsem přesvědčen, že podporou ekologického zemědělství našemu okolí prospíváme.
Dostavila se nějaká krize? Pocit neúspěchu? Pokud ano, jak jste ji překonal?
V případě Zemanky nikoliv. V předchozích projektech ano. Krize je ovšem ta nejlepší škola. Učí pokoře a nutnosti stát na zemi. Vize a nadšení je nezbytné, ale stejně tak stálá konfrontace s tvrdými daty. Myslím, že bez toho, aby si podnikatel prošel krizí, nemůže být úspěšný.
Co považujete za váš největší dosavadní úspěch?
Biopekárnu Zemanka. I když by nebyla bez předchozích projektů a bez mé éry daňového poradce a burzovního makléře, ale v ní zúročuji veškeré zkušenosti. A asi i to, že podnikám od svých 18 let a stále mě to baví.
Co vás na tom všem nejvíc baví?
Možnost seberealizace, tvoření, kreativita.
Díky které vaší vlastnosti jste to dotáhl tak daleko?
Vytrvalost, houževnatost a píle. A také intuice.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Nepociťuji, že bych něco musel obětovat. Mám pocit, že jsem spíš získal.
A kam dál? Jak vidíte svoji budoucnost? Přemýšlíte o tom, co bude za pár let? Co bude s firmou?
Rozhodně chci rozvíjet firmu, máme velký potenciál růstu. A postupovat při tom odpovědně. Zároveň více upřednostňuji svůj osobní život a rozvoj. Méně pracuji a více si užívám. Moje motto z poslední doby je: Čím více žiju a čím méně tlačím na výsledky, tím lepší jsou :-)