Přejít k hlavnímu obsahu

Pekařství a cukrářství Jiří Bláha s.r.o.

Pan Bláha začínal s pečením v panelákové kuchyni. Dnes je součástí jeho podnikání nejen síť pekařství a cukrářství, ale také obchodní centrum. Kudy vede jeho cesta k úspěchu?

Přehrát video
  • Jiří Bláha

Co v pořadu nezaznělo

Co je u vás nového? Co se vám od minulého setkání povedlo? Čím se můžete pochlubit?
Zásadních věcí není moc. V našem oboru je základní postarat se každodenně o své zákazníky a vzhledem k tomu, že pracujeme až s těmi koncovými, je to nepředstavitelný mazec.
Prodejen máme stále 9, i když jednu z prvních, která mimochodem byla jedna z našich nejúspěšnějších, jsme po změně návyků našich zákazníků museli zavřít. Před dvěma roky jsme vybudovali jídelní centrum v Mladé Boleslavi a na konci loňského roku jsme přemístili prodejnu z OC Forum do dnes již našeho OC Delta.
Máte pocit, že to, co děláte, má budoucnost/smysl? Co vás nutí jít dál?
Určitě, stále méně běžných lidí, ale i podnikatelů chce každodenně opravdu pracovat a co hlavně, posloužit druhým, a tak se víc otvírá prostor pro poctivé řemeslo.
Již v době mého dětství jsem hledal to, co by mne těšilo, a často jsem chtěl zkusit všechno, co v té době bylo pro klukovské sny možné – jezdit závodně na kole a vyhrát např. Závod Míru, skákat na lyžích jako pan Raška, chytat v brance jako pan Viktor nebo hrát na kytaru jako bratr. A to, mít stále před sebou novou výzvu, mi v krvi zůstává dál. Teď je to například vybudovat z mých dvou firem jeden živý organizmus, který se bude schopen rozvíjet sám. Je to běh na dlouhou trať, ale rád bych tady jednou zanechal firmu, která nebude závislá na myšlení majitele, ale sama si půjde svojí cestou.
Dostavila se nějaká krize? Pocit neúspěchu? Pokud ano, jak jste ji překonal?
Krize jsou každý den, naštěstí jen ty malé a tak to doufám zůstane i dál. Je to i tím, že se snažíme nezůstat ustrnutí na jednom místě, zkoušíme nová spojení, nové postupy, i když často je to i šlápnutí vedle.
Co považujete za váš největší dosavadní úspěch?
Zdraví, rodina – je to jako klišé, protože ve skutečnosti ani na to zdraví a hlavně na rodinu není moc času, těší mne, že z našich dvou dětí rostou pracovití a zodpovědní občané, kterým to, co jsme s mojí ženou za 25 let vybudovali, není lhostejné, a asi i to, že jsem stále zůstal tím malým klukem se spoustou snů.
Co vás na tom všem nejvíc baví?
Mám to štěstí v životě, že mne vždy bavila každá práce anebo činnost, co jsem kdy vlastně dělal (kromě papírování) – je to asi hlavně láska ke všemu sladkému a poslední dobou jsem posedlý chutěmi a tak se vracíme ke starým receptům a pracovním postupům našich babiček. Jen bychom potřebovali více času a stejně poblázněných spolupracovníků.
Díky které vaší vlastnosti jste to dotáhl tak daleko?
To, že jsem celý svůj život bláhový a i když se mi něco nedaří, věřím v lepší zítřky. A je to i hodně o štěstí. Někdy mám pocit, že mne celým mým životem někdo vede za ruku. A taky jsem se skvěle oženil.
Musel jste podnikání něco obětovat?
Čas a čas rodiny a nejbližších a některé sny.
A kam dál? Jak vidíte svoji budoucnost? Přemýšlíte o tom, co bude za pár let? Co bude s firmou?
Nejbližší cíle jsou dané – reorganizovat OC DELTA, výrobu i firmu. Chci změnit myšlení mé a mých spolupracovníků, více je vtáhnout do procesů řízení firmy a zapojit je do každodenního rozhodování. Věřím, že díky naší poctivé práci a osobnímu přístupu k našim zákazníkům budeme žádaní. Již v padesáti jsem si dal cíle pro dalších 50 let a jedním z nich je začít si v 80 užívat více volného času, i když, kdo ví.